Su Ayak İzi Raporlama ve Kritik Gözden Geçirme

Ürünlerin hammadde tedarikinden nihai tüketiciye ulaştırılması, enerji kullanımının yanı sıra su tüketimini de gerektirmektedir. Çoğu zaman gözden kaçan su kullanımı ürün bazında ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.
Su ayak izi, kullandığımız her bir mal ve hizmeti üretmek için kullanılan su miktarını ölçmektedir. Pirinç yetiştirmek gibi tek bir işlem için, bir kot pantolon gibi bir ürün üretmek, arabamıza koyduğumuz yakıt için veya çok uluslu bir şirket için ölçülebilmektedir. Ayrıca, su ayak izi, bize belirli bir ülke ya da küresel olarak belirli bir nehir havzasında ya da bir akiferden ne kadar su tükendiğini söyleyebilmektedir.

 

Su ayak izi, şirketler, hükümetler ve bireyler için çok çeşitli soruların yanıtlanmasını sağlamaktadır. Örneğin;

  • Şirketimin faaliyetlerinde veya tedarik zincirinde su bağımlılığı nerede?
  • Yönetmelikler su kaynaklarımızı ne kadar iyi koruyor?
  • Yiyeceklerimiz veya enerji kaynaklarımız ne kadar güvenli?
  • Kendi su ayak izimi azaltmak ve hem insanlar hem de doğa için suyu yönetmemize yardımcı olacak bir şey yapabilir miyim?

Sorduğunuz soruya bağlı olarak su ayak izi üretim tonu, hektar tarla, birim para ve diğer fonksiyonel birimlerle metreküp cinsinden ölçülebilmektedir. Su ayak izi, sınırlı tatlı su kaynaklarımızın hangi amaçlarla tüketildiğini ve kirlendiğini anlamamıza yardımcı olmaktadır. Etkisi suyun nereden ve ne zaman alındığına bağlı olmaktadır. Suyun zaten az olduğu bir yerden geliyor ise sonuçlar önemli olabilmekte ve eylem gerektirmektedir.
Sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda yapacağınız çalışmalarla su ayak izinizi hesaplayarak ve ürün/hizmetlerinizin değer zincirinde su kullanımından kaynaklanan çevresel etkilerini belirleyerek işletmenizdeki su tüketimi kaynaklı maliyetlerinizi azaltabilirsiniz. TS EN ISO 14046 standardı kapsamında, ürünleriniz/hizmetleriniz için ürün yaşam döngüsü boyunca su ayak izinizin hazırlanmasında eğitim, çalıştay, raporlama ve doğrulama seçenekleriyle size yardımcı oluyoruz.

Güncelleme Yapılmaktadır…

Güncelleme Yapılmaktadır…

Mail: cevreselgozetim@tse.org.tr
Tel: 0312 592 5158
Adres: 100. Yıl Bulvarı, Cevat Dündar Caddesi, 1236. Sokak, No:1, Ostim/Yenimahalle/Ankara

Genel Filtreler
Yalnızca Tam Eşleşmeler
İçeriklerde Ara
Başlıklarda Ara
Alıntılarda Ara
İçerik Tipi
Hizmetler
Haberler
Duyurular
Sayfalar
İçerik Türü
Ekler

Önerilen Aramalar hizmetlerimizduyurularhaberler