İthalatta Uygunluk Denetimi

Enstitümüz İthalat Merkezi Başkanlığı, Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan 1, 9 ve 25 ve sayılı Ürün Güvenliği ve Denetimi (ÜGD) Tebliğleri ile 16 Sayılı İthalat Tebliği (Gübre) kapsamındaki ürünlerin ithalat denetimlerini icra etmektedir.

1 sayılı ÜGD Tebliği: Tebliğ kapsamında, düzenlenmemiş alanda yer alan bazı ürün grupları, yurt içi ya da uluslararası standartlar yönüyle fiziki muayene, belge kontrolleri ve deneyler çerçevesinde denetlenmektedir. Başlıca ürün gruplar: Rulmanlar, el aletleri (tornavida, pense, anahtar vb.), amortisörler, kayışlar (v-kayışları), borular-boru bağlantı parçaları, takım çelikleri, fiş ve prizler, kasnaklar, filtreler (otomotivde kullanılan), jantlar gibi ürünler örnek verilebilmektedir. Denetimlerde yurt içinde geçerli standartlar esas alınmakla birlikte, firma taleplerine istinaden uluslararası anlamda geçerliliği olan standartlara göre de işlem yapılması imkânı bulunmaktadır.

9 sayılı ÜGD Tebliği: Tebliğ kapsamında, özetle “CE” mevzuatı denilebilecek ve Avrupa Birliğince yayımlanarak ülkemizde uyumlaştırılan yönetmelik ve mevzuat hükümleri çerçevesinde fiziki muayene işlemleri, belge kontrolleri ve bazı durumlarda deneyler yapılarak denetim gerçekleştirilmektedir. Denetim esasları Bakanlıkça yayımlanan Tebliğlerde yer almaktadır. Bu Tebliğ kapsamında ithalat sırasında denetimi yapılabilen ürünler; aydınlatma cihazları ve lambalardan endüstride kullanılan makinalara, klima ve soğutuculardan piroteknik malzemelere kadar geniş bir yelpazede bulunmaktadır.

25 sayılı ÜGD Tebliği: Tebliğ kapsamında; araçların aksam, sistem ve ayrı teknik ünitelerinin, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (BM-AEK) Regülasyonları ve/veya Avrupa Birliği Yönetmeliklerine/Regülasyonları yönünden uygunluğunun kontrolü gerçekleştirilmektedir. Bu Tebliğ kapsamında Emniyet Kemerleri, Camlar, Farlar, Lambalar, Kornalar, Çocuk Koltukları, Motosiklet ve Moped Koruyucu Kaskları vb. gibi ürünler bulunmaktadır.

Ürün Güvenliği ve Denetimi Tebliğleri haricinde; İthalat Tebliğlerinden, 16 sayılı Gübre İthaline İlişkin Tebliğ kapsamında yer alan gübre cinsi ürünlere ilişkin başvurular ise Enstitümüze yapılmakta olup Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği ile Tarımda Kullanılan Kimyevi Gübrelere Dair Yönetmelik ve Tarımda Kullanılan Organik, Mineral ve Mikrobiyal Kaynaklı Gübrelere Dair Yönetmelik çerçevesinde muayene ve deneyleri yapılmak suretiyle ithalat denetimleri gerçekleştirilmektedir.

.

Ticaret Bakanlığının Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sisteminden (TAREKS) fiili denetime yönlendirilen 1, 9 ve 25 sayılı ÜGD Tebliği kapsamı ithalat başvuruları Enstitümüz BelgeNet sistemine yönlendirilmektedir. TAREKS ile BelgeNet arasındaki entegrasyondan dolayı denetim işlemlerine ait evrak yükleme ve bilgilendirme süreci Enstitümüzce BelgeNet’ten, firma tarafından ise hem TAREKS’ten hem de BelgeNet’ten yapılmaktadır.

Gübre İthaline İlişkin Tebliğ kapsamı müracaatlar ise Enstitümüz BelgeNet sistemine firmalar tarafından yapılmaktadır. BelgeNet linki:  https://basvuruportal.tse.org.tr/Ithalat/Basvuru/YeniBasvuru.aspx

Mail: ithalatKoordinasyonMud@tse.org.tr
Çağrı Merkezi :444 0 873
Telefon numarası: 0 312 416 64 56
Adres: Necatibey Cad. No:112, Bakanlıklar, Çankaya/Ankara

Genel Filtreler
Yalnızca Tam Eşleşmeler
İçeriklerde Ara
Başlıklarda Ara
Alıntılarda Ara
İçerik Tipi
Hizmetler
Haberler
Duyurular
Sayfalar
İçerik Türü
Ekler

Önerilen Aramalar hizmetlerimizduyurularhaberler