TSE, 63. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Türk Standardları Enstitüsü’nün (TSE) 63. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

Enstitü Genel Kurul Salonu’nda gerçekleştirilen törene; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır video mesaj yolu ile katılırken, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, Türk Standardları Enstitüsü Başkanı Mahmut Sami Şahin, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof.Dr. Muhammed Zeki Durak, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yusuf Kıraç, Ankara Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, Helal Akreditasyon Başkanı Zafer Soylu, Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç ve davetliler salonda hazır bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır; TSE’nin, girişimcilerin ve vatandaşların dünya standartlarında, güvenilir ve çevre dostu ürünlerle buluşmasına aracılık ettiğini belirterek; enstitünün haksız rekabetin karşısında yer aldığını ve “Türk Malı” damgasının marka değerini güçlendirdiğini söyledi.

“TSE, Türkiye Yüzyılında ikiz dönüşümü hızlandıracak”

Standardizasyonun, vatandaşların güvenilir, kaliteli ürün ve hizmetlerle buluşturmanın anahtarı olduğuna dikkat çeken Bakan Kacır, TSE’nin geçtiğimiz yıl uygunluk değerlendirme alanında 240 binden fazla belge ve rapor hazırladığını, ithalat denetimleri kapsamında 150 bin ürün denetlediğini ifade etti. Enstitünün, Türkiye Yüzyılında ikiz dönüşümü hızlandıracak kurumlar arasında yer aldığını belirten Kacır, şöyle devam etti;

“Teknolojide hegemonya yarışının önemli bir cephesi haline gelen yapay zekanın insanlık yararına etkin kullanımına aktif katkı vermek üzere ‘Yapay Zeka Ayna Komitesi’ni kurduk. ‘2053 net sıfır emisyon’ hedeflerimiz doğrultusunda ülkemizde planlı sanayileşmenin öncüsü organize sanayi bölgelerimizde (OSB) verimli ve çevreye duyarlı üretim için ‘Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemi’ni hayata geçirdik.”

“Enstitümüz, ülkemiz sanayisinin her daim destekçisi” 

Su tasarrufu sağlanmasına ve işletme maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olmak için yayımlanan tek uluslararası standart olan “Su Verimliliği Yönetim Sistemi” belgelendirmesini başlattıklarını belirten Bakan Kacır, sanayicilerin “Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması”na hazır hale gelmesi için de çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.

TSE’nin Akkuyu Projesi’nde yapı denetim işlerini de yürüttüğünü anımsatan Kacır, şunları söyledi;

“Enstitümüz, tecrübesiyle ülkemiz sanayisinin uç beyleri, ihracatçılarımızın her daim destekçisi olmaya devam edecek. TSE, 22 deney, 3 kalibrasyon ve 184 ihtisas laboratuvarıyla uygunluk değerlendirme alanında ülkemizin en büyük laboratuvar hizmet altyapısına sahip. TSE Ankara Kalite Kampüsü’nün inşasını hızla tamamlayacağız. Yakın coğrafyaya da hizmet verecek modern altyapılarla, ülkemiz küresel ölçekte 234 milyar dolara ulaşan uygunluk değerlendirme ekonomisinde bölgesel oyuncu haline gelecek.”

“TSE’nin iş hacmi büyüyecek”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez de Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, TSE’nin sadece standartlarla sınırlı görev alanı olmadığını, deney ve kalibrasyon yapılan laboratuvarları bulunduğunu söyledi. TSE’nin iş hacmini büyüteceklerini belirten Dönmez, “Özellikle ithalat denetimlerinde TSE önemli işlevler görmeye başladı. Ülkemize kalitesiz, standartlara uygun olmayan ürünlerin girmesini engellemeye gayret ediyoruz, Türkiye’yi kalitesiz ürünlerin doldurulduğu bir ülke olmaktan çıkarmayı temel hedefimiz olarak benimsedik.” dedi.

“Siber güvenlik standartlarını oluşturuyoruz”

Enstitü Başkanı Mahmut Sami Şahin, Genel Kurul’da yaptığı konuşmasında küresel ekonomik sistemin en önemli sacayaklarından birinin standartlar olduğunu söyledi. Şahin, 2023’te deney ve kalibrasyon faaliyetleri çerçevesinde 62 bin 760 deney raporuyla 20 bin 946 kalibrasyon sertifikası hazırladıklarını aktararak, bilişim teknolojileri alanında da 649 belge verdiklerini belirtti.

“Su Verimliliği Yönetim Sistemi” ve “Veri Merkezi Belgelendirme” modelleriyle yeşil dönüşüm alanındaki sorumlulukları yerine getirdiklerini belirten Şahin, “OSB’lerin verimliliğini, çevresel sürdürülebilirliğini ve rekabet gücünü artırma hedefiyle ‘Yeşil OSB Sertifikasyonu’na başladık. Yeşil OSB Sertifikasyonu kapsamında 23 OSB başvurusu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından ön kriterler açısından uygun bulunarak enstitümüze gönderildi. Yapılan denetimler sonucunda 9 OSB’nin belgelendirme süreci tamamlandı. Dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve TÜBİTAK’la koordineli olarak siber güvenlik standartlarını oluşturuyoruz.” dedi.

“23 milyon lirayı aşan tasarruf sağladık”

Yerli ve Milli Araç Üstü Sinyalizasyon Ekipmanı Temini Projesi’nde ulusal yeterlilik belgelendirme faaliyetlerini Enstitü olarak yürüteceklerini dile getiren Şahin, “Geçen yıl başlattığımız yeni uygulamalar, yaptığımız iyileştirmeler ve aldığımız tedbirler neticesinde 23 milyon lirayı aşan tasarruf sağladık. Tasarruf ettiğimiz bu rakamın karşılığı olan 194 bin 695,6 ton karbon emisyon azaltımıyla, çevresel sürdürülebilirliğe katkı verdik.” İfadelerini kullandı.

​​​​Genel Kurulda, 2023 yılının kesin hesap bütçesi kabul edilirken 2024 yılı bütçesine ilişkin bilgi verildi.

Genel Filtreler
Yalnızca Tam Eşleşmeler
İçeriklerde Ara
Başlıklarda Ara
Alıntılarda Ara
İçerik Tipi
Hizmetler
Haberler
Duyurular
Sayfalar
İçerik Türü
Ekler

Önerilen Aramalar hizmetlerimizduyurularhaberler