Escrow Sayısal Kaynak Kod Emanetçilik Hizmeti

Ülkemizde ve dünyada gelişen bilişim teknolojileri ihtiyaçları doğrultusunda üretilen yazılımların karmaşıklıkları hızla artmaktadır. Bu durum, yazılım üreticileri ve müşterileri arasında imzalanan sözleşmeleri de etkilemektedir. Üreticiler, kendi fikri mülkiyetleri olan yazılımların kaynak kodlarını müşterileriyle paylaşmak istememekte, müşteriler ise iş sistemlerini üzerine kurguladıkları yazılımların sürdürülebilirliğini garanti altına almak istemektedirler.
Bu noktada ortaya çıkan karşılıklı güven ihtiyacını sayısal kaynak kodu emanetçiliği hizmeti karşılamaktadır. Sayısal kaynak kodu emanetçiliği kısaca, yazılım müşterisi ve üreticisi arasında imzalanan sözleşmeye bağlı olarak yazılım kaynak kodunun her iki tarafın güvendiği üçüncü bir kurumda sözleşmedeki şartlar sağlanana kadar şifrelenmiş şekilde saklanmasıdır.
Süreç, tarafların anlaşmayı imzalamasıyla başlamaktadır. Üretici geliştirdiği yazılımın son sürümünü sayısal kaynak kodu emanetçiliği hizmeti veren kurumun güvenli sunucularına AES 256 bit algoritmasını kullanarak şifrelenmiş şekilde yükleyip, projenin geliştirilmesini sonlandırdığında dosyalar sadece oku özelliğini alıp üstünde değişiklik yapılamaz hale getirilmektedir. Bu noktadan itibaren hizmeti veren kurum yüklenen dosyaların güvenliğinden sorumlu olmaktadır. Kaynak kodu devir işlemleri ise, müşterilerin sözleşmedeki şartların oluştuğuna dair mahkeme kararını hizmeti veren kuruma iletmesiyle başlamaktadır. İletilen mahkeme kararı kurumun hukuk birimleri tarafından incelenip uygun bulunduğu takdirde sunucularda tutulan kaynak kodları yazılım müşterisine teslim edilmektedir.
Enstitümüz, sayısal kaynak kodu emanetçiliği hizmeti vermeye başlayarak özellikle sürdürülebilirliğin önemli olduğu askeri uygulamaların, kamuya hizmet amacıyla kullanılan yazılımların ve finans sektöründe kullanılan yazılımların kaynak kodu güvencesini sağlamayı planlamaktadır. Ayrıca; taraflar arasındaki karşılıklı güven ilişkisini kurmayı, yazılım müşterilerinin olası mağduriyetlerini engellemeyi ve yazılım üreticilerinin fikri mülkiyet haklarını korumayı amaçlamaktadır.

Mail adresi:
BilisimTestMud@tse.org.tr
Telefon numarası:
6374
Adres:
TSE Necatibey Cad. No:112 Çankara ANKARA

Genel Filtreler
Yalnızca Tam Eşleşmeler
İçeriklerde Ara
Başlıklarda Ara
Alıntılarda Ara
İçerik Tipi
Hizmetler
Haberler
Duyurular
Sayfalar
İçerik Türü
Ekler

Önerilen Aramalar hizmetlerimizduyurularhaberler