TS 13298 Elektronik Belge Yönetim Sistemi

13298 standardı kapsamında iki tip belgelendirme yöntemi mevcuttur.

– ÜS (Ürün Sertifikasyonu): Elektronik belge ve arşiv yönetim sistemi (EBYS) geliştiren firmalar, geliştirmiş oldukları yazılım ürünleri için belgelendirme hizmeti talep edebilirler.

– 13298 KYS (Kurum Yetkinlik Değerlendirmesi) kapsamında; kurumsal bünyelerinde EBYS kullanmakta olan kamu kurumları ve diğer oluşumlar, kurumsal faaliyetleri sırasında ne derece etkin bir şekilde EBYS kullanıldığının değerlendirilmesi açısından belgelendirme talep edebilirler. (EBYS´yi kendilerinin geliştirmiş olması şart değildir.)

Geliştiriciler İçin: Geliştirmiş olduğunuz yazılım ürününün 13298 standardına uygunluğunun kontrolü açısından aşağıdaki işlemlerden sırasıyla geçmiş olması gerekmektedir.

– TS 13298 standardı ÜS belgelendirmesi için başvuru

– TS 13298 belgelendirme tetkiki

– Fonksiyonel testler, Performans testleri ve Güvenlik testleri

KYS başvuruları İçin: Aşağıdaki sürecin tamamlanması gerekmektedir:

– TS 13298 standardı KYS belgelendirmesi için başvuru

– TS 13298 KYS belgelendirme tetkiki

İlk adım olacak olan başvuru için https://basvuruportal.tse.org.tr/ adresinden başvuru işlemini gerçekleştirilmesi ve başvuru adımlarında bildirilecek olan dokümanların imzalanarak eksiksiz aktarılması gerekmektedir. (Belgenetten alınan başvuru çıktısı, Marka Tescil Belgeleri, İmza sirküleri belgesi, ticari sicil gazetesi, ilgili belgelendirmenin başvuru ücreti kadar avansın TSE banka hesabına yatırıldığına dair dekont, kamu kurumu ise kuruluş kanunu bilgisi uygunluğunun denetim anında sağlanamaması denetimin tek seferde tamamlanamamasına neden olabileceğinden dolayı fiyatı dolaylı yoldan artırmaktadır.

Belgelendirmede, denetim ve test işlemlerinin tamamlanma süresine göre fiyat değişkenlik gösterebilmektedir. Test aşaması hakkında bilgi almak için https://statik.tse.org.tr/upload/tr/dosya/icerikyonetimi/9553/02062022160603-2.pdf  Kurum ve firma kaynaklı aksamalar yaşandıkça fiyatta günlük bazda artışlar mümkün olabilmektedir. Ücret tarifesine Ücret Tablosu sekmesinden ulaşabilirsiniz.

TSE, TS 13298 Elektronik Belge Yönetimi standardında da belgelendirme hizmeti vermektedir. Bu standart, kurumlarda üretilen ve/veya üretilmesi muhtemel elektronik dokümanların belge niteliğinin korunabilmesi için gerekli standartların belirlenmesi amacıyla aşağıdaki konuları kapsar:

a) Elektronik belge yönetimi sistemi (EBYS) için gerekli sistem gereksinimleri,

b) EBYS için gerekli belge yönetim teknikleri ve uygulamaları,

c) Elektronik belgelerin yönetilebilmesi için gerekli gereksinimler,

d) Elektronik ortamda üretilmemiş belgelerin yönetim fonksiyonlarının elektronik ortamda yürütülebilmesi için gerekli gereksinimler

e) Elektronik belgelerde bulunması gereken diplomatik özellikler,

f) Elektronik belgelerin hukuki geçerliliklerinin sağlanması için alınması gereken önlemler,

g) Güvenli elektronik imza ve mühür sistemlerinin uygulanması için gerekli sistem alt yapısının tanımlanması.

Firmalar tercihlerine göre farklı test laboratuvarlarını kullanabilmektedir. Bu durumda ücretlendirmelerde yaşanabilecek farklılıklar ücret tarifesinde belirtilmiştir.

TS 13298 Belgelendirme Hizmetleri, TÜRKAK tarafından akredite edilmiştir.

BİLGİ İÇİN: Osman Burak DOĞAN

Tel: 0312 416 62 39

E-posta: ie_osmanburakd@tse.org.tr

basvuruportal.tse.org.tr bağlantı adresinden, kullanıcı adı ve şifre aldıktan sonra başvuru yapılabilir.

Başvuru Yapmak İçin Tıklayınız…

Banka hesap bilgisi: Vakıfbank IBAN NO: TR08 0001 5001 5800 7286 9957 88 Alıcı Kısmına “Türk Standardları Enstitüsü” Açıklamaya “TS 13298 EBYS  – Avans Ödemesi” yazabilirsiniz.

Ödemeyi havale/eft dışında kredi kartı ile  https://maliisler.tse.org.tr/Avans.aspx web sayfası üzerinden de avans ödemesi şeklinde yapabilirsiniz.

Avans ücreti başvuru ve doküman inceleme ücreti kadar olup aşağıdaki ücret tablosu dokümanında belirtilmiştir. Ödeme yapıldıktan sonra dekontu iletişim kısmında yer alan e – posta adresine iletebilirsiniz.

Ücret tarifesi 

 

Mail adresi:
ie_osmanburakd@tse.org.tr
Telefon numarası:
0312 416 62 39
Adres:
TSE Bilişim Teknolojileri Test ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı C Blok 2. Kat Necatibey Cad. No:112 Bakanlıklar Çankaya/ ANKARA

Genel Filtreler
Yalnızca Tam Eşleşmeler
İçeriklerde Ara
Başlıklarda Ara
Alıntılarda Ara
İçerik Tipi
Hizmetler
Haberler
Duyurular
Sayfalar
İçerik Türü
Ekler

Önerilen Aramalar hizmetlerimizduyurularhaberler