Tehlikeli Madde ve Kombine Taşımacılık Müdürlüğü Yurtdışında da Projelerine Devam Ediyor.

Enstitümüz Ulaşım Lojistik Sistemleri Merkez Başkanlığı’na bağlı Tehlikeli Madde Ve Kombine Taşımacılık Müdürlüğün tehlikeli madde taşıyan araçların tasarım onay, sertifikalandırma ve muayene işlemlerinin yürütülmesinden sorumlu olan birim olarak 1 Temmuz 2013 tarihinden bu yana faaliyet göstermektedir.

Enstitümüz bu alanda bir ilke imza atarak Greenbrier Europe firması tarafından tehlikeli madde taşımacılığında kullanılan sarnıç vagon tasarım onay başvurusu kapsamında öncelikle tasarım onay işlemlerini gerçekleştirmiştir. Daha sonra ilk aşama tank üreticisi olan Drobeta Turnu Severin/Romanya’da yerleşik Greenbrier’e ait Astrail Industries SA firmasında RID (Tehlikeli Malların Demiryolunda Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması) kapsamında üretim ve üretim yeri uygunluk denetimi ile UTP (Demiryolu araçları için Teknik Kurallar) ilk incelemesi Enstitümüz uzmanları Öncü ALPER, Zeynep EKER GENEL ve Buse KOYUNCU tarafından tamamlamıştır.

Tankların ilk aşama muayeneleri yine bu tesiste TSE´nin Uluslararası Uygunluk Değerlendirme Şirketi ICAS´ın personeli tarafından gerçekleştirilmiştir. Üretilecek olan toplam 73 adet tank yine TSE ICAS personeli tarafından muayene edilecektir. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yayınlanan “Demiryolu Araçları Tescil Sicil Yönetmeliğine” göre bir demiryolu aracının tescil edilebilmesi için ilgili demiryolu aracının ulusal kurallara uygunluğunun atanmış kuruluşlar tarafından belgelendirilmesi gerekmektedir. Yine bu proje kapsamında araç tank vagon haline geldikten sonra Bakanlık tarafından yayınlanan “Ulusal Kurallar” kapsamında incelemeleri Atanmış Kuruluş Yetkisi ile Enstitümüz tarafından yapılacaktır.

Yurt içi ve yurt dışı uygunluk değerlendirme faaliyetlerinde öncü kuruluş olan Enstitümüzün Tehlikeli Madde ve Demiryolu Belgelendirme Faaliyetleri hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşılabilmektedir.

tmt.tse.org.tr
demiryolu.tse.org.tr 

Yayınlama Tarihi : Mart 29, 2023
Düzenlenme Tarihi : Mart 29, 2023
Genel Filtreler
Yalnızca Tam Eşleşmeler
İçeriklerde Ara
Başlıklarda Ara
Alıntılarda Ara
İçerik Tipi
Hizmetler
Haberler
Duyurular
Sayfalar
İçerik Türü
Ekler

Önerilen Aramalar hizmetlerimizduyurularhaberler