Enstitümüz, Uluslararası Havacılık için Karbon Dengeleme ve Azaltma Programı(CORSIA) kapsamında Türkiye´de akredite edilen ilk kuruluş oldu.

Havacılık faaliyetleri kaynaklı iklim etkilerinin yönetimi ve Karbon Nötral Büyüme;

Enstitümüz, Uluslararası Havacılık için Karbon Dengeleme ve Azaltma Programı(CORSIA) kapsamında Türkiye’de akredite edilen ilk kuruluş oldu.

CORSIA, ICAO ’nun karbon nötral büyüme (CNG) hedefini gerçekleştirmek için Uluslararası Sivil Havacılık Otoritesi (ICAO) tarafından oluşturulmuş uluslararası havacılık için bir karbon denkleştirme ve azaltım programıdır.

“Enstitümüz, “Havacılık/ICAO CORSIA şeması kapsamında uluslararası uçuşlardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarının doğrulanması” kapsamında TS EN ISO 14065:2013 Sera Gazı Emisyon Raporlarının Doğrulanması standardı şartlarına uygun olarak TÜRKAK tarafından 25 Haziran 2021 tarihinde akredite edilmiş olup, bu kapsamda Türkiye’de akredite edilen ilk kuruluş olmuştur.”

ICAO CORSIA programı ile ilgili TÜRKAK web sayfasında yayımlanmış olan akreditasyon haberine aşağıdaki linkten erişilebilir:

https://www.turkak.org.tr/haberler/turkak-corsia-programinda-ilk-akreditasyonunu-verdi.html

CORSIA Programı kapsamında gerçekleştirilecek doğrulama faaliyetlerinden Enstitümüz adına, Çevresel Gözetim ve Doğrulama Müdürlüğü görevlendirilmiştir. ICAO CORSIA programı içeriği ve Doğrulama faaliyeti başvuru süreçleri ile ilgili bilgilere aşağıdaki linkten erişilebilmektedir.

Yayınlama Tarihi : Mart 29, 2023
Düzenlenme Tarihi : Mart 29, 2023
Genel Filtreler
Yalnızca Tam Eşleşmeler
İçeriklerde Ara
Başlıklarda Ara
Alıntılarda Ara
İçerik Tipi
Hizmetler
Haberler
Duyurular
Sayfalar
İçerik Türü
Ekler

Önerilen Aramalar hizmetlerimizduyurularhaberler