English l 
Detaylı Ara l 
E-Posta l 
Birinci
ANASAYFA
HAKKIMIZDA
KURUMSAL
HİZMETLERİMİZ
EĞİTİMLER
İLETİŞİM
Bölgelerarası Standardizasyon Birliği´Nin (BASB) 26’ncı Genel Kurul Toplantısı Kişinev’de Yapıldı
Orjinal Resim

Bölgelerarası Standardizasyon Birliği’nin (BASB) 26’ncı Genel Kurul Toplantısı Moldova Ekonomi Bakanlığı’nın ev sahipliğinde Moldova’nın başkenti Kişinev’de gerçekleştirildi.

BASB’ın 26’ncı Genel Kurul Toplantısı’na; tam üye ülkelerden Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Kırgızistan, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Tacikistan ve Türkiye ile tam üye olmak için başvuru yapan Ukrayna ve gözlemci üye ülkelerden KKTC ve Başkurdistan katıldı.

Toplantının resmi açılışı, Moldova Ekonomi Bakan Yardımcısı Vitalie Iurcu, BASB Başkanlığını yürüten Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz ve Türkiye Cumhuriyeti Kişinev Büyükelçisi Hulusi Kılıç’ın konuşmalarıyla yapıldı.

“BASB bünyesindeki işbirliği gelişmemize katkı sağlıyor”

Moldova Cumhuriyeti Ekonomi Bakan Yardımcısı Iurcu konuşmasında, BASB 26. Genel Kurulu’nun Moldova’da düzenlenmesinin ülkeleri için çok önemli ve onur verici olduğunu ifade etti. BASB’ın Moldova’nın standardizasyon, uygunluk değerlendirme alanlarında ilerlemesine katkı sağladığını söyleyen Iurcu şöyle konuştu: “BASB bünyesinde gerçekleştirilen bölgesel işbirliği, Moldova’nın standardizasyon, metroloji ve akreditasyon sistemlerinin, bu alanlardaki uluslararası gelişmeler ışığında güçlendirilmesine büyük katkı sağlamaktadır. BASB sayesinde birçok uzmanımız uluslararası standardizasyon, uygunluk değerlendirmesi ve akreditasyon alanlarında teknik eğitim almışlardır. Ayrıca, küresel ticarette gözetim ve muayene faaliyetlerinin büyük önem taşıdığı bu dönemde, Genel Kurul programı kapsamında düzenlenecek Uluslararası Gözetim ve Muayene Faaliyetlerinin Küresel Ticarete Etkisi temalı Çalıştayı da, Moldova’daki ilgili tarafların ve sektörlerin farkındalığının arttırılması açısından büyük önem taşımaktadır.”

Genel Kurulun BASB’ın yakın gelecekteki politikalarına yön vereceğini söyleyen Iurcu; “Standardizasyon, metroloji ve uygunluk değerlendirmesi alanlarındaki düzenlemelerin uygulanması, ekonomi aktörleri için piyasadaki kaliteli ürün ve hizmet ile rekabet etme fırsatını vermektedir. BASB’ın statüsü ve bugüne kadar toplantılarında alınan kararlar göz önüne alındığında, bugünkü toplantıda gündeme getirilecek yeni tekliflerin yakın gelecekteki öncelikleri belirleyeceğini ve teknik engellerin ortadan kalktığı bir ortamda iş geliştirmek için yeni fırsatlar yaratacağını temenni ediyorum” diye konuştu.

BASB Daimi bir işbirliği platformu

Bölgelerarası Standardizasyon Birliği (BASB) Başkanlığını yürüten TSE Başkanı Korkmaz ise konuşmasında 26 yıldır çalışmalarını kesintisiz sürdüren BASB’ın üye ülkeler ve kuruluşlar için daimi bir işbirliği platformu sunduğunu belirtti. Korkmaz, geçen zaman içinde BASB çatısı altında yeterli olmasa da küçümsenmeyecek bazı ilerlemeler ve gelişmeler sağlandığını ve bu çalışmaların yeni girişimlerle takviye edilmesi gerektiğini vurguladı.

Korkmaz konuşmasına şöyle devam etti: “Türk Standardları Enstitüsü bölgesel ve uluslararası işbirliği faaliyetlerinin yanı sıra, diğer milli standardizasyon teşkilatları ile standardizasyon ve uygunluk değerlendirmesi alanlarında ikili işbirliklerini kurmaya da büyük önem atfetmektedir. Enstitümüzün başta helal belgelendirme olmak üzere, yükleme öncesi muayene, bilişim teknolojileri ve siber güvenlik test ve belgelendirme faaliyetlerinde ve onaylanmış kuruluş olduğu Avrupa Birliği direktifleri konularında BASB üyeleri ile ikili işbirliği oluşturmaya ve bu alanlardaki tecrübelerini diğer üyelerle paylaşmaya hazır olduğunu vurgulamak isterim.”

“Serbest Ticaret Anlaşması Ekonomik ilişkilerimizi yeni ufuklara taşıyacak”

Türkiye’nin Kişinev Büyükelçisi Hulusi Kılıç ise konuşmasında Moldova’nın ekonomik kalkınmasına destek olmak amacıyla işadamlarını bu ülkeye yatırım yapmaya çağırdı. Kılıç şöyle konuştu: “Ülkelerimiz arasında 2016 Kasım ayında yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması ekonomik ilişkilerimizi yeni ufuklara taşıyacaktır. 2017 yılı Moldova-Türkiye yılı olacaktır. TSE’nin standardizasyon ve kalibrasyon konularında Moldovalı muhataplarıyla ortak projeler üzerinde çalıştıklarını biliyorum. Bu projeler arasında Moldova’nın öncelikle ihtiyaç duyduğu tıbbi cihazların kalibrasyonu için laboratuvar kurulması ile Avrupa Birliği direktiflerine uygun otomotiv muayene sistemlerinin geliştirilmesi de yer almaktadır. Bu projeleri önümüzdeki dönemde yenileri takip edecek ve standardizasyon alanında Türkiye-Moldova işbirliği derinleşerek devam edecektir.”

BASB Strateji ve İş Geliştirme Kurulu Faaliyetleri

Genel Kurul’da BASB’ın ileriye dönük strateji, politika ve hedeflerinin belirlenmesi ve üye ülke kuruluşları arasında uygunluk değerlendirmesi alanında yeni işbirliği modellerinin tesis edilmesi amacıyla kurulan Strateji ve İş Geliştirme Kurulu’nun faaliyetleri hakkında sunum yapıldı. Sunumu Gürcistan Akreditasyon Kuruluşu (GAC) Genel Müdürü Paata Gogolidze ve TSE Eğitim Dairesi Başkanı Feyzullah Erdoğan gerçekleştirdi.

Yeni Üye Ukrayna…

Genel Kurul’da, BASB’a tam üye olmak için başvuru yapan Ukrayna Standardizasyon, Belgelendirme ve Kalite Bilimsel Araştırma ve Eğitim Merkezi (DSTU) oybirliği ile tam üyeliğe kabul edildi.

BASB Genel Kurul toplantıları birliğe üye ülkeler arasında ticaretteki teknik engellerin kaldırılarak ticaretin kolaylaştırılması, ithalat ve ihracatın artırılması ve kalite altyapılarının güçlendirilmesi gibi beklentilerin karşılanmasında da önemli bir platform işlevi görüyor. 


| Paylaş |    
FaceBook ta paylaş Twitter da paylaş
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 21.4.2017 15:07:45
 
Kayıt Okuma Bilgileri
Okuma Sayısı 3519
TSE, Demir-Çelik Sektörü temsilcileri ile bir araya geldi
TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, 2017 IDC Türkiye Kamu Biliş
E-HİZMETLER
Online Başvuru
Online Mali İşlemler
Tüm E-Hizmetler
Ayna Komite Başvurusu
DİĞER
Duyurular
Bölge Haberleri
Haber Arşiv
TSE HAKKINDA
Kuruluş ve Görevleri
Organizasyonu
TSE Mevzuatı
İLETİŞİM
Adres ve Telefonlar
Banka Hesap Numaraları
Bilgi Edinme
|
Web Sitesi Politikaları l 
Telif Hakları  l 
Rss l