English l 
Detaylı Ara l 
E-Posta l 
Birinci
ANASAYFA
HAKKIMIZDA
KURUMSAL
HİZMETLERİMİZ
EĞİTİMLER
İLETİŞİM
TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz Moldova’da
Orjinal Resim

TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, TSE Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Yazar ve TSE Genel Sekreter Mehmet Bozdemir ile beraberindeki TSE heyeti, 19 Nisan 2017 tarihinde yapılacak Bölgelerarası Standardizasyon Birliği’nin (BASB) 26’ncı Genel Kurul Toplantısı’na katılmak üzere Moldova’nın başkenti Kişinev’e gitti.

“Serbest Ticaret Anlaşması ile Yeni İşbirliği İmkanları Doğacak”

TSE heyeti BASB Genel Kurulu öncesinde Kişinev’de Moldova Ekonomi Bakanlığı yetkilileri ile temaslarda bulundu.

Moldova Ekonomi Bakanı Octavian Calmic TSE heyetini kabulünde,  BASB Genel Kurul toplantısının ülkelerinde yapılmasından onur duyduklarını, toplantının en üst seviyede geçmesini ümit ettiklerini vurguladı. Moldova Ekonomi Bakanlığı’na bağlı standardizasyon, metroloji, deney ve belgelendirme ve akreditasyon kuruluşlarının toplantıda en üst seviyede temsil edileceğini belirten Bakan Calmic, Türkiye ile Moldova arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması ile yeni işbirliği imkânlarının doğacağını söyledi. Gelişmekte olan bir ülke olarak Moldova’nın Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmasını önemsediklerini vurgulayan Calmic,  TSE ile uygunluk değerlendirme faaliyetleri başta olmak üzere, standardizasyon ve eğitim alanlarında mevcut işbirliğinin güçlendirilmesine büyük önem atfettiklerinin altını çizdi.

BASB 26’ncı Genel Kurul Toplantısı’na ev sahipliği yaptıkları için Bakan Calmic’e teşekkür eden TSE Başkanı Korkmaz, TSE’nin tüm tecrübelerini Moldova’nın ilgili kurumları ile paylaşmaya hazır olduğunu vurguladı.

Büyükelçi ile Görüşme

Türkiye’nin Kişinev Büyükelçiliğini de ziyaret eden TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz başkanlığındaki TSE heyetini Büyükelçi Hulusi Kılıç karşıladı. TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz ve beraberindeki heyet, büyükelçilik yetkilileri ile Moldova’da yapılması planlanan işbirliği çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulundu. Büyükelçi Kılıç, Moldova’da son dönemde yaşanan ekonomik ve ticari gelişmeler hakkında heyete bilgi verdi. Moldova’nın Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde standardizasyon ve uygunluk değerlendirme konularında TSE’nin rehberliğine ihtiyaç duyduğunu söyledi ve enstitüyü Moldova’ya yatırım yapmaya çağırdı. Büyükelçi Hulusi Kılıç, Moldova Ekonomi Bakan Yardımcısı Vitalie Iurcu ve bazı BASB delegelerinin de katılımıyla gerçekleşen bir akşam yemeği verdi. 


| Paylaş |    
FaceBook ta paylaş Twitter da paylaş
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 19.4.2017 13:19:46
 
Kayıt Okuma Bilgileri
Okuma Sayısı 2743
TSE, Demir-Çelik Sektörü temsilcileri ile bir araya geldi
TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, 2017 IDC Türkiye Kamu Biliş
E-HİZMETLER
Online Başvuru
Online Mali İşlemler
Tüm E-Hizmetler
Ayna Komite Başvurusu
DİĞER
Duyurular
Bölge Haberleri
Haber Arşiv
TSE HAKKINDA
Kuruluş ve Görevleri
Organizasyonu
TSE Mevzuatı
İLETİŞİM
Adres ve Telefonlar
Banka Hesap Numaraları
Bilgi Edinme
|
Web Sitesi Politikaları l 
Telif Hakları  l 
Rss l