English l 
Detaylı Ara l 
E-Posta l 
Birinci
ANASAYFA
HAKKIMIZDA
KURUMSAL
HİZMETLERİMİZ
EĞİTİMLER
İLETİŞİM
103. ISO Konsey Toplantısında ISO ile SMIIC arasında Teknik İşbirliği anlaşması ele alındı
Orjinal Resim

TSE Başkanı Sebahittin KORKMAZ, 14-17 Mart 2017 tarihlerinde İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleştirilen Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı’nın (ISO) 59. Konsey Finans Daimi Komitesi (CSC/FIN) Toplantısı ile 103. Konsey Toplantısı’na katıldı.

ISO’nun en üst karar organı olan ve Enstitümüzün de üyesi olduğu ISO Konseyi’nin 103. Toplantısı’nda, stratejik, finansal, yasal ve idari konular görüşüldü. Toplantıda ayrıca, ISO’nun Başkanlık Komitesi (PC), Teknik Yönetim Kurulu (TMB), Uygunluk Değerlendirme Komitesi (CASCO), Tüketici Politikaları Komitesi (COPOLCO) ve Gelişmekte Olan Ülkelerin Sorunları ile ilgili Komite (DEVCO) Başkanları, komitelerin çalışmaları hakkında konsey üyelerine bilgi verdi.

ISO-SMIIC Teknik İşbirliği Anlaşması süreci devam ediyor

Konsey Toplantısı’nda, ISO Genel Sekreter Vekili Kevin McKinley, ISO ile İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) arasında müzakereleri devam eden teknik işbirliği anlaşması hakkında bilgi verdi.  SMIIC’in uluslararası ve bölgesel kuruluşlarla son dönemde imzaladığı anlaşmaları anlatan McKinley, ISO-SMIIC teknik işbirliği anlaşması üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Yeni ISO Genel Sekreteri Şilili Sergio Mujica…

ISO Konsey Toplantısında kuruluşun yeni Genel Sekreterinin belirlenmesi için seçim yapıldı. ISO Genel Sekreterlik seçimine;  aday belirleme komitesi tarafından belirlenen İngiliz Kevin Fitzgerald, Şilili Sergio Mujica ve Hollandalı Noe Van Hulst katıldı. Seçimi, Dünya Gümrükler Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı görevinde bulunan Şilili Sergio Mujica kazandı. Sergio Mujica, herhangi bir hukuki sorun olmadığı takdirde 15 gün içinde sözleşme imzalayarak görevine başlayacak ve 5 yıllık bir dönem için ISO Genel Sekreterlik görevini yürütecek.

59.Konsey Finans Daimi Komite Toplantısı

ISO’nun 59. Konsey Finans Daimi Komitesi (CSC/FIN) Toplantısı’nda, ABD’nin talebi üzerine, ISO Merkez Sekretaryası tarafından çalışma yapılan 2017-2018 yıllarındaki yeni yıllık aidat senaryoları hakkında müzakereler gerçekleştirildi, ancak bu senaryolar Finans Komitesi üyelerince kabul görmedi. Bu konuda bir dış uzman tarafından        finans sisteminin analiz edilerek Konsey’e bilgi verilmesine karar verildi. Ayrıca, 31 Aralık 2016 tarihinde sona eren ISO Merkez Sekretaryası’nın denetlenmiş mali bilançosu üzerinde görüşmeler sürdürüldü.

TSE Başkanı Korkmaz’ın ikili temasları

TSE Başkanı Korkmaz, Konsey toplantısında, ISO’nun seçilmiş Başkanı John Walter, Amerikan Milli Standartlar Enstitüsü (ANSI) Başkanı Joe Bhatia, İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) Genel Müdürü Dr. Scott Steedman, Çin Standardizasyon Teşkilatı (SAC) Genel Müdürü Dr. Tian Shihong, Brezilya Standartlar Teşkilatı (ABNT) Genel Müdürü Ricardo Rodrigues Fragoso, İspanya Standartlar Enstitüsü (UNE) Genel Müdürü Avelino Brito Marquina, Japonya Standartlar Birliği (JSA) Genel Müdürü Hiroo Wakai, Malezya Standartlar Departmanı (DSM) Genel Müdürü Fadilah Baharin, Ekvador Standartlar Enstitüsü (INEN) Genel Müdürü Cesar Eduardo Diaz Guevara, Makedonya Standartlar Enstitüsü (ISRM) Genel Müdürü Ljupco Davcev ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

 

 

 


| Paylaş |    
FaceBook ta paylaş Twitter da paylaş
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 20.3.2017 15:24:58
 
Kayıt Okuma Bilgileri
Okuma Sayısı 2095
5. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı ve Dünya Helal Zir
TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz Brüksel’de
E-HİZMETLER
Online Başvuru
Online Mali İşlemler
Tüm E-Hizmetler
Ayna Komite Başvurusu
DİĞER
Duyurular
Bölge Haberleri
Haber Arşiv
TSE HAKKINDA
Kuruluş ve Görevleri
Organizasyonu
TSE Mevzuatı
İLETİŞİM
Adres ve Telefonlar
Banka Hesap Numaraları
Bilgi Edinme
|
Web Sitesi Politikaları l 
Telif Hakları  l 
Rss l