English l 
Detaylı Ara l 
E-Posta l 
Birinci
ANASAYFA
HAKKIMIZDA
KURUMSAL
HİZMETLERİMİZ
EĞİTİMLER
İLETİŞİM
TSE ile TOBB arasında Coğrafi İşaretli Ürünlerin Denetimi için İşbirliği
Orjinal Resim

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde(TOBB) Coğrafi İşaretli Ürünlerin Denetlenmesi Eğitimi gerçekleştirildi.  Eğitim programına; TSE Belgelendirme Merkezi Başkanı Alper Veyisoğlu, TSE Gıda Sektörü Müdürü Nihal Sahar, TOBB Reel Sektör Arge Uygulama Daire Başkanı Fatih Soysal ve Türk Patent Enstitüsü Marka Uzmanı Neşe İloğlu ve TOBB’a bağlı Ticaret Oda ve Borsalarından üyeler katıldı.

TSE ile TOBB arasında, TSE’nin Ticaret Oda ve Borsalarının coğrafi işaretli ürünlerin denetimi faaliyetlerine teknik destek vermesine ilişkin protokol imzalanmıştı. Ürün Belgelendirme faaliyetlerini TÜRKAK tarafından TS EN ISO/IEC 17065 standardı çerçevesinde akredite olarak gerçekleştiren TSE, oda ve borsaların gerçekleştireceği coğrafi işaretli ürünlerin denetim faaliyetlerinde; sahip olduğu yurt çapındaki yaygın hizmet ağı, teknik altyapı ve yetkin personeli ile teknik destek verecek.Toplantıda coğrafi işaretli ürünlerin denetim planlaması ve raporlanması konusu verilen örnekler ile anlatıldı.

Coğrafi işaret; belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işarettir. Coğrafi işaretler ürün kalitesini garanti etmek, ürünün tanınmışlığını ve katma değeri arttırmaları bunun yanında o yöreye ekonomik katkı sağlamaları açısından büyük önem taşımaktadır.

Tescil edilmiş Coğrafi İşaretlerin sürdürülebilir kalitesinin sağlanması, tarafsız bir şekilde korunması ve denetiminin sağlanması gerekmektedir. Coğrafi işaretlerin ve geleneksel ürün adlarının kullanımının denetimi; tescilli coğrafi işaretleri ve geleneksel ürün adlarını taşıyan ürünlerin üretimi, piyasaya arzı veya dağıtımı aşamalarında veya ürün piyasada iken kullanımının tescilde belirtilen özelliklere uygunluğunun denetimine ilişkin her türlü faaliyeti kapsamaktadır.


| Paylaş |    
FaceBook ta paylaş Twitter da paylaş
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 6.1.2017 15:32:24
 
Kayıt Okuma Bilgileri
Okuma Sayısı 2596
5. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı ve Dünya Helal Zir
TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz Brüksel’de
E-HİZMETLER
Online Başvuru
Online Mali İşlemler
Tüm E-Hizmetler
Ayna Komite Başvurusu
DİĞER
Duyurular
Bölge Haberleri
Haber Arşiv
TSE HAKKINDA
Kuruluş ve Görevleri
Organizasyonu
TSE Mevzuatı
İLETİŞİM
Adres ve Telefonlar
Banka Hesap Numaraları
Bilgi Edinme
|
Web Sitesi Politikaları l 
Telif Hakları  l 
Rss l