English l 
Detaylı Ara l 
E-Posta l 
Birinci
ANASAYFA
HAKKIMIZDA
KURUMSAL
HİZMETLERİMİZ
EĞİTİMLER
İLETİŞİM
TSE ve TÜBİTAK İşbirliği İle Jelatinde Gen Tayini Yeterlilik Testi Gerçekleştiriliyor…
Orjinal Resim

Türk Standardları Enstitüsü (TSE), 10.000’in üzerinde ürün ve metot standardından oluşan hizmet portföyü, yılda 4.000’e yakın eğitim sertifikası, 35.000’i aşkın deney raporu ve 30.000’i aşkın kalibrasyon sertifikasıyla ülkemizin ve bölgemizin en kapsamlı deney ve kalibrasyon hizmeti veren kuruluşudur. Enstitü, 9 ilde 11 farklı yerleşkede 118 ihtisas laboratuvarı ile hizmet vermektedir. TSE Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarları, ülkemizin en kapsamlı ulusal ve uluslararası akreditasyonuna sahiptir.

Sahip olduğu bu yetkinliği ülkemizin çıkarları doğrultusunda stratejik laboratuvarcılık faaliyetine dönüştürmek amacıyla TSE ve TÜBİTAK işbirliği ile Türk ve İslam coğrafyasında ilk defa bir Ar-Ge faaliyeti ürünü olarak helal gıda analizleri için referans jelatin geliştirildi. Gıda sektöründe yaygın kullanım alanına sahip ve İslami hassasiyetler çerçevesinde üretim kaynağı önemli olan jelatinin doğru bir şekilde laboratuvarlarda analiz edilebilmesi için referans malzeme kullanımı son derece hassastır.

Geliştirilen bu referans malzemenin uluslararası yetkinliğini ortaya koyabilmek için jelatinde domuz DNA’sı varlığı tayini ile ilgili olarak İslam Ülkeleri Metroloji ve Standardlar Enstitüsü (SMIIC) bünyesindeki ülkeler başta olmak üzere, uluslararası alanda Yeterlilik Testi açıldı. Ülkemizde alanında öncü olma özelliğini taşıyan bu hizmet aynı zamanda dünyanın en büyük yeterlilik testi platformu olan EPTIS’te de yayınlanarak uluslararası laboratuvarların katılımına açılmıştır.

Yeterlilik Testi, deney ve kalibrasyon laboratuvarlarının akredite oldukları metotların kalitesinin güvencesi için yapılmaktadır. Bu faaliyet kapsamında; aynı metot, referans bir malzeme, cihaz ya da laboratuvar baz alınarak katılımcı laboratuvarlar tarafından yapılmakta ve sonuçlar istatistiki olarak karşılaştırılmaktadır. TSE, Yeterlik Testi hizmeti konusunda Türkiye’nin ilk akredite kuruluşu olarak Yeterlilik Testi programlarını on yıldır ulusal ve uluslararası arenada başarıyla sürdürmektedir.

TSE, Jelatinde Gen Tayini Yeterlilik Testi’ne katılımları için kamu ve özel sektörde gıda laboratuvarı hizmeti veren kurum ve kuruluşlara bilgilendirme yazısı gönderdi. Gen tabanlı analiz yapabilen tüm laboratuvar ve araştırma merkezlerinin katılımına açık olan program, ulusal ve uluslararası alanda ülkemizin teknolojik yetkinliğini ortaya koyacak bir çalışma olarak değerlendirilmektedir.

Türk Standardları Enstitüsü gerçekleştirilen bu uluslararası program ile ülkemizin 2023 vizyonuyla örtüşen; katma değeri yüksek ürünlerin üretimine odaklı, önemli bir laboratuvar hizmetini yerine getirmektedir.  


| Paylaş |    
FaceBook ta paylaş Twitter da paylaş
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 28.12.2016 09:27:53
 
Kayıt Okuma Bilgileri
Okuma Sayısı 2943
5. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı ve Dünya Helal Zir
TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz Brüksel’de
E-HİZMETLER
Online Başvuru
Online Mali İşlemler
Tüm E-Hizmetler
Ayna Komite Başvurusu
DİĞER
Duyurular
Bölge Haberleri
Haber Arşiv
TSE HAKKINDA
Kuruluş ve Görevleri
Organizasyonu
TSE Mevzuatı
İLETİŞİM
Adres ve Telefonlar
Banka Hesap Numaraları
Bilgi Edinme
|
Web Sitesi Politikaları l 
Telif Hakları  l 
Rss l