CORSIA

CORSIA

 

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO (International Civil Aviation Organization) (Birleşmiş Milletlerin havacılık alanında faaliyet gösteren organizasyonudur. ) 2016 yılında düzenlenen 39. Konsey Toplantısında, 2020 yılından itibaren uluslararası havacılık faaliyetlerinden kaynaklanan karbondioksit (CO2) emisyonlarını azaltmayı hedefleyen CORSIA (Carbon Offsetting and Reduction Scheme for International Aviation) programını kabul edilmiştir.

ICAO’ya üye devletlerde uluslararası uçuş gerçekleştiren işletmeler bu uçuşlardan kaynaklanan emisyonları izlemek, raporlamak ve doğrulatmak ile yükümlüdür. Programa katılı sağlayan devletlerdeki işletmeler 2021 yılından itibaren ise emisyonlarını offsetlemek zorundadır.

Ülkemizde SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından programa katılım için talimat taslağı hazırlanmış olup yürürlüğe girdiğinde Enstitümüz TS EN ISO 14064-3:2006 kapsamında edindiği tecrübe ile ICAO kapsamında hazırlanan emisyon raporlarının doğrulanması konusunda hizmet verebilme kabiliyetine haizdir.

 

Uluslararası Havacılığa Yönelik Karbon Denkleştirme ve Azaltma Şeması Uygulama Talimatı (SHT-CORSIA)

 

İletişim:

Mehmet ERGÜN (Çevresel Gözetim ve Doğrulama Müdürü)

Tel          : 0312 592 51 58

E-Posta  : mergun@tse.org.tr

Adres     : 100.Yıl Bulvarı Cevat Dündar Caddesi 1236.Sok No:1 Kat: 3 Ostim-Yenimahalle/ANKARA

 

 

Eski Siteye Dön