ÖLÇÜ ALETLERİ MUAYENELERİ

Lastik Hava Basınç Ölçerler

 

Lastik hava basıncı ölçme tertibatlarında mühürleme nereye yapılacak? Sahadaki uzman üniteyi tespit etse ancak başvuru yapılmamışsa nasıl bir yol izlenecek? Muayene zorunlu mu? Mühür sökülmüşse nasıl bir işlem yapılacak?

Muayene zorunludur. Mühürleme tip onayına göre yapılacaktır. Mühür sökülmüşse TAS tarafından damga sökme tutanağı tutulmuş olması beklenir. TAS yoksa mühür söküldüğü için muayene yapılmaz. İl Md’ye bildirim yapılır. Başvurusu yapılmamış ölçü aletinin muayenesi yapılamaz. Muayene uzmanının günlük planının müsaitlik durumuna göre kullanıcı başvurusunu yaparsa, muayene gerçekleştirilebilir.

 

Mevcut sahada kullanılan hava saatlerinin seri numara ve etiketleri sonradan yaptırılabilir mi? (Üretici firma tarafından)

Onaylanan tip onayına uygun olacak şekilde yaptırılabilir.Mevcut sahada kullanılan hava saatlerinin, tarihi çok eski ise ne yapılacak?

Tip onayları ve damga planlarının bulunması muayeneler için yeterlidir. Tarihinin eski olması önemli değildir.

 

 

Yetkili servisler hava saati ile ilgili yetki belgesini nasıl alacak?

Sanayi İl Müdürlükleri ile irtibata geçebilirler.Yetki belgesi alınması için nasıl yol izlenecek?

Sanayi İl Müdürlükleri ile irtibata geçebilirler.

 


Mühür başvuruları TSE sitesi üzerinden mi yapılacak?

https://basvuruportal.tse.org.tr/  adresinden veya e-devlet üzerinden başvurular yapılabilmektedir.Revize hava saatlerinde muhurlemelerinde nasıl yol izlenecek?

Tamir ayar sonrası ilk muayene olarak başvuru yapılması gerekmektedir.

Eski Siteye Dön