ÖLÇÜ ALETLERİ MUAYENELERİ

Akaryakıt İstasyonları

TSE portalından akaryakıt istasyonlarında akaryakıt  ve lpg dispanserinde başvuru yapılırken pompa seri no ve tabanca sayısı olarak mı, yada tek tek tabanca olarak mı başvuru yapılacak.?

Başvuru sayfası açılırsa nasıl yapıldığı görülebilmektedir. Daha önce Bakanlığa yapıldığı şekilde dispenser olarak yapılmaktadır.

 

İstasyonlarda daha önce dispenserlerde sadece pulser üzerindeki kurşun mühür yenileniyor, diğerleri değiştirilmiyordu. Aynı şekilde mi devam edilecek?

Dispenserde bulunan bütün mühürler yenilenecektir. Eski tarihli damga bulunması durumunda uygunsuzluk tutanağı tutulacak ve tabanca kullanımdan men edilecektir.

 

Akaryakıt istasyonlarında pompa, beyin, palsır, diferansiyel şamandıra çıkışlarında mühür var. Şamandıra patlasa değiştirilse, şamandıra mühürü bozulduğunda yeniden muayene gerekir mi? Şamandıra ayarı değiştirmemektedir.

Ayar gerektirmeyen noktalarda mühür varsa tip onaylarının/damga planlarının hatalı şekilde yapıldığı anlamına gelmektedir. TSE tarafından işlemler tip onay ve damga planlarına göre yapılacağı için, mühürlerden her hangi biri kırılırsa tamir ayar sonrası olarak başvurulması ve muayene yapılması gerekmektedir. Bu noktaların ayarı etkilemediği iddia ediliyorsa tip onay ve damga planlarının değiştirilmeleri gerekmektedir. Değişim için üretici firmalar tarafından Bakanlığa başvuru yapılabilir.

 

İstasyonlarda bulunan LPG pompa hortumu standart dışı ise muayenede kabul edilecek mi?

Pompa hortumu kontrol kriterleri arasında değildir. Muayenelerde yönetmelikte ifade edilen duyusal kontroller ve ölçüm doğrulukları kontrol edilecektir.

 

Revizyon yapılan dispenserlerde muayene süreci nasıl olacaktır?

Tamir ayar sonrası ilk muayene şeklinde başvuru yapılması gerekmektedir. Muayeneler üretici/tamirci firmaların yerinde yapılacaktır.

 

Sahada pompalar ile alakalı damga sokme tutanağı sanayi bakanlığı sitesinden mi alınacak?

Damga Sökme Tutanağı'nın tamir ayar sonrası başvuru aşamasında TSE başvuru portalına yüklenmesi gerekmektedir. Tamir ayar bilgilerinin online girişi ile ilgili geliştirme önümüzdeki günlerde yapılacaktır. Damga Sökme Tutanağı'nı indirmek için tıklayınız.

 

Eski Siteye Dön