ÖLÇÜ ALETLERİ MUAYENELERİ

Hassas Kütle Ölçüleri

01.01.2020 tarihi itibariyle hassas kütleler ve kütle setlerinin muayeneleri Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yapılacaktır. Başvurular  https://basvuruportal.tse.org.tr/ adresi üzerinden Şubat ayı sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir.

Kütle setleri ve kütle muayeneleri TSE laboratuvarlarında yapılacaktır. Başvuruların alınmasını müteakip başvurunun yapıldığı ile göre muayenelerin yapılacağı laboratuvarlar belirlenerek ilgili kişilere bildirilecektir.

Yeni imal edilen kütle ölçülerinin ilk muayeneleri, OIML dokümanlarında tanımlanan yeterlilikte muayene teçhizatı bulunması halinde imalat yerinde yapılabilir.

İthal edilen kütle ölçülerinin ilk muayeneleri yurda sokulmaları sırasında numune alınarak TSE Laboratuvarlarında yapılır.

İthal edilen ölçü aletlerinin akredite laboratuvarlardan alınmış olan, uluslararası Yasal Metroloji Teşkilatı (OIML) şartlarına veya Avrupa Topluluğu standardlarına uygun olarak imal edildikleri belgeli olanlar, ilk muayeneleri yapılmış gibi işlem görebilirler.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR;

 

TSE’ye muayene başvurusu nasıl yapılır?

https://basvuruportal.tse.org.tr/  adresinden veya e-devlet üzerinden başvurular yapılabilmektedir.

 

Muayeneler nerede yapılacaktır?

TSE laboratuvarlarında yapılacaktır. Planlama sonrası muayene yapılacak laboratuvarlar ilgili kişilere bildirilecektir.

 

Kütle seti içindeki ağırlıkları tek tek gönderebilir miyim?

Ağırlıklar tek tek gönderilmeyecektir. Set olarak gönderilecektir. Set içerisinde eksik ağırlık olmamalıdır.

Eski Siteye Dön