ÖLÇÜ ALETLERİ MUAYENELERİ

Tanker Sayaçları

Tanker sayaçları muayenelerine ilişkin sıkça sorulan sorular ve ilgili cevaplar aşağıda yer almaktadır.

 

TANKER SAYAÇLARI

Muayeneler nerelerde gerçekleştirilecektir? Bulunduğum ilde muayene yapılabilir mi?

130 L/dk ve üstü (büyük) akaryakıt tanker ölçme sistemlerinin muayeneleri Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Manisa ve Samsun illerinde gerçekleştirilecektir. Bu illere ek olarak;

  • Ocak - Haziran aylarında Konya'da
  • Haziran - Kasım aylarında Malatya'da

muayeneler gerçekleştirilecektir.

Malatya ve Konya illerinde belirtilen tarihler dışında muayene gerçekleştirilmeyecek olup, Kullanıcıların muayenelerini Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Manisa ve Samsun illerinde gerçekleştirmeleri gerekecektir. Bu nedenle belirtilen tarihlerde ilgili birimlerle irtibata geçerek muayenelerini tamamlamaları önem arz etmektedir.

LPG tanker sayaç muayeneleri öncelikli olarak Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Manisa ve Samsun illerinde gerçekleştirilmekte olup, diğer illerle ilgili muayene taleplerinizi için ilgili Enstitü birimimizle irtibata geçebilirsiniz.

130 L/dk ve altı akaryakıt tanker ölçme sistemlerinin muayeneleri 81 ilimizde gerçekleştirilmektedir. Muayeneler için ilgili Enstitü birimimizle irtibata geçebilirsiniz.

 

Tanker sayaçlarının muayenelerin Şubat ayı sonuna kadar yaptırılması zorunlu mudur?

Tanker sayaçlarının muayenelerin Şubat ayı sonunda bitirilmesi gerekliliği şeklinde bir zorunluluk Yönetmelikte bulunmamaktadır. Şubat ayı sonuna kadar başvuruların alınması gerekmektedir. Geçici damgası olan tankerlere mal satışında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Periyodik muayeneler yönetmelik gereği yılsonuna kadar, tamir ayar sonrası muayeneler ise başvuru sonrası en geç 45 gün içinde yapılacaktır.

 

Tamir Ayar Servisi olarak işlem yaptıktan sonra tamir ayar defterimize ilgili girişleri yapmakta ve kayıt etmekteyiz. Bunun haricinde tarafınızca giriş yapılmasını istediğiniz harici bir kayıt ekranı var mıdır?

Tamir ayar sonrası başvurularda şimdilik Damga Sökme/Geçici Damgalama Tutanağını başvuru esnasında yüklemeniz yeterlidir. Damga Sökme/Geçici Damgalama Tutanağı'nın bakanlığımızın web sayfasından indirilebilmektedir. (İndirmek için tıklayınız.

 

TSE'nin ölçü kabı var mı tamir ayar firmasından talep edilecek mi?

TSE'nin ölçü kabı da mastermetresi de bulunmaktadır. Ancak ihtiyaç olması halinde (fuel oil, büyük kapasiteli sayaçlar vb. özel durumlarda) tamir ayar firmalarının referans ekipmanları da kullanılabilmektedir.

 

Eski Siteye Dön