DURUM TESPİT BELGELENDİRMESİ

DURUM TESPİT BELGELENDİRMESİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Enstitümüz arasında 06 Mart 2015 tarihinde imzalanan ek protokol ile 15 Nisan 2015 tarihinde başlayan Durum Tespit Belgelendirme işlemleri 31 Aralık 2019 tarihinde sonlandırılacak olup 01.01.2020 tarihi itibariyle durum tespit talepleri kabul edilmeyecektir.

31 Aralık 2019 tarihine kadar Tanker durum tespit belgelendirmesi işlemleri TSE AKM’ler ile UAB tarafından yetkilendirilen Muayene Merkezlerinde sürdürülecektir.

Tehlikeli Madde Taşımacılığında kullanılan ve ADR’nin teknik şartlarını sağlamayan eski araçların ilgili tarihe kadar Durum tespit belgesini almaları gerekmektedir. Durum tespit belgesi yıllık verilen belgelerin aksine her araca bir defa düzenlenmektedir, bu sebeple durum tespit belgesi almış araçlar için tekrar talepte bulunulmasına gerek yoktur. ADR Araç Uygunluk belgesi olan ve ADR şartlarını karşılayan araçların durum tespit belgesi almasına gerek yoktur.

Aracınızın durum tespit belgesi olup olmadığını öğrenmek için şasi numarasını ve plaka numarasını mailin içeriğine yazarak adratama@tse.org.tr adresine mail atabilirsiniz. (Ruhsat resimleri dikkate alınmamaktadır.)

Durum tespit ücreti araç başına KDV dahil toplam 150 TL’dir. (Çekici ve dorse için ayrı ayrı ödenmelidir.)

Ödeme bilgileri:

Alıcı: TSE Şube:VAKIFBANK KALKINMA BAKANLIĞI BAĞLI ŞUBE KODU 884

IBAN: TR 0800 0150 0158 0072 8699 5788

Şasi veya plaka bilgileri dekontun açıklama kısmında yer aldığı sürece tek dekont ile birden fazla araç için ödeme yapılabilir.

Mevcut Durum Tespit Belgesinde araç sahibi ve plaka bilgisi değişikliği yapılması için aracın eski belgesi ile yeni ruhsatının fotoğrafı adratama@tse.org.tr adresine mail atılmalıdır. (Bu işlem ücretsiz yapılmaktadır.)

 

  • N ve O sınıfı dışında hiçbir araca DTB düzenlenmez.
  • Açık kasa olarak DTB alan araçların brandalı olarak EX/II sınıfından Taşıt Uygunluk incelemesine girebilmesi için AİTM kapsamında Brandalı Araca tadil edilmeleri gerekir.
  • Çekme belgeli araçlara durum tespit belgesi verilemez.
  • Durum tespit dekontlarında plaka veya şasi numarası yazmıyorsa dekont geçersizdir. Plaka ve şasi yazarak yeniden para yatırılmalı, geçersiz dekont için ücret iadesi talep edilmelidir.
  • Fazla veya sehven yatırılan ödeme tutarların iadesi için ıslak imzalı dilekçelerin TSE TEHLİKELİ MADDE VE KOMBİNE TAŞIMACILIK MÜDÜRLÜĞÜ, 100.Yıl Bulvarı OFİM No:99 Kat :2 OSTİM Yenimahalle/ANKARA adresine kargo ile veya elden teslim edilmesi gerekmektedir.
Eski Siteye Dön