TSE, "In Vıtro Tıbbı Tanı Cihazları Yönetmeliği" Kapsamında İlk Belgesini Verdi.

Türk Standardları Enstitüsü (TSE), "In Vıtro Tıbbı Tanı Cihazları Yönetmeliği" kapsamında ilk "Tam Kalite Güvence Belgesi"ni, Bome Sanayi Ürünleri Dış Tic. AŞ'ye verdi.

 

TSE'de, düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Sebahittin Korkmaz, "In Vıtro Tıbbı Tanı Cihazları Yönetmeliği" kapsamında TSE'de belge alan ilk kuruluşun Bome Sanayi Ürünleri Dış Tic. AŞ olduğunu vurguladı. Ulusal yenidoğan tarama programında teşhis amaçlı kullanılan In Vıtro tıbbı tanı cihazlarını üreten firmayı kutlayan Korkmaz, " Böyle bir alanda böyle bir kiti üretip TSE'den belge almaya hak kazanmanızdan dolayı sizleri kutluyorum. Bugüne kadar Sağlık Bakanlığının kullandığı dört kitten biri olan ve belgelendirme zorunluluğu olan üçüncüsünü siz belgelendirmiş oldunuz. Böylelikle hem ekonomik anlamda kazanım sağlamış oldunuz hem de yerli ürün olması nedeniyle ürünün hizmete en hızlı şekilde sunulabilmesine katkı sağladınız."

 

TSE Başkanı, firma yetkililerini, tıbbı tanı cihazlarında ulusal ve uluslararası standartların hazırlanma sürecine katkı sağlamaya çağırdı: "Bu ürünlerin standartlarına katkı sağlamamız lazım. Bu bağlamda Ayna Komitelerimizde firmanızdan uzmanların görevlendirilmesi yeni teknolojilere hazırlık ve uyum açısından büyük yarar sağlayacaktır".

 

Konuşmaların ardından Korkmaz, firma sahibi Mehmet Demirel'e "Tam Kalite Güvence Belgesi"ni takdim etti.

 

Hastalıkların teşhisi, kontrol altında tutulması, izlenmesi, tedavisi, hafifletilmesi için kullanılmak üzere tasarımlanan In Vitro Tıbbi Tanı Cihazları, tek başına veya başka cihazlarla ve sistemlerle birlikte kullanılabiliyor.  Bu ürünler için AB tarafından hazırlanan In Vitro Tıbbi Tanı Cihazları Yönetmeliği, 9 Ocak 2007'de Resmi Gazete'de yayınlanarak, Türkiye'de zorunlu uygulamaya alınmıştı. TSE, bu yönetmelikte Türkiye'de faaliyet gösteren tek onaylanmış kuruluş olarak hizmet vermektedir.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön