DÜNYA HELAL ZİRVESİ VE HELAL EXPO FUARI

İslam Ülkeleri Standardlar ve Metroloji Enstitüsü'nün (SMIIC) koordinasyonu ve İslam Ticaretini Geliştirme Merkezi'nin (ICDT) işbirliğinde düzenlenen 8. Dünya Helal Zirvesi ve 9. İİT Helal Expo, İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı.
 
Bu yıl "Sürdürülebilir Ticaret İçin: Global Helal Endüstrisinin Gelişimini Tüm Yönleri ile Keşfedin" mottosuyla gerçekleştirilen etkinliğin açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği mesaj okundu. 
 
Helal Kaliteli Altyapı; Standartlar ve Uygunluk Değerlendirmesi" başlıklı panelin açılışında konuşan Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Mahmut Sami Şahin, İslam ülkelerinin tek bir çatı altında toplanarak ortak standartları kabul edebilmesi için uygun bir platform olarak İslam İşbirliği Teşkilatına bağlı İslam Ülkeleri Standardlar ve Metroloji Enstitüsü’nü (SMIIC) kurduğunu hatırlattı. İslam ülkelerinin, başta helal olmak üzere ihtiyaç duyduğu ortak standartları oluşturma çalışmalarını, metroloji ve akreditasyon alanındaki diğer faaliyetlerini başarı ile sürdürdüğünü kaydeden Şahin, “Kullanımı gittikçe yaygınlaşan SMIIC standartları, birçok ülkede helal standartların temelini oluşturmaktadır. Ülkemizde, Başkanlığını yürütmekte olduğum Türk Standardları Enstitüsü’nün yanı sıra; Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) gibi milli kuruluşlarımız; OIC/SMIIC standartları dışında hiçbir helal standardını uygulamayı kabul etmemekte ve bu standartları uygulamada diğer ülkelere örnek teşkil edecek şekilde kurumlarını yapılandırmaktadır.” dedi.
 
Dünyada ürünlerin piyasaya arzına kadar geçen her aşama, kalite altyapısını oluşturan organizasyonel yapılarla sağlandığını ifade eden Şahin, “Helal alanında tüketici güvenini oluşturmak, belgelerin karşılıklı tanınması ve izlenebilirlik sağlanması için, İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkeleri arasında ticaretin önündeki teknik engellerin kaldırılması amacıyla; SMIIC çatısı altında İİT Helal Kalite Altyapısı sistemi inşa edilmiştir. Bu sistemin üye ülkelerce kullanımı ve yaygınlaştırılması ile; ürün ve hizmetlerin helal statüsü güvence altına alınacaktır. SMIIC tarafından halihazırda yayınlanan helal standartların tüm dünyada etkin kullanımı, devletler açısından ‘tüketicinin korunması’  Müslüman kardeşlerimiz için ise dünyada İslama uygun bir hayatı sunacaktır.” diye konuştu.
 
 
40'a yakın ülkeden yaklaşık 500 firma katılıyor
 
Yaklaşık 40 ülkeden 500'e yakın firmanın katıldığı 9. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Expo Fuarı'nda bu yıl 1 milyar avro iş hacminin oluşması ve etkinliği 40 bin yerli ve yabancının ziyaret etmesi bekleniyor.
"Sürdürülebilir ticaret için: Global helal endüstrisinin gelişimini tüm yönleri ile keşfedin" mottosuyla gerçekleştirilen 8. Dünya Helal Zirvesi'nde 11 farklı oturumunda 50'den fazla uluslararası konuşmacı sunum gerçekleştirecek.
 
Tekstil, kozmetik, sağlık, turizm gibi farklı sektörlerden firmalarının katılım yaparak ürünlerini tanıtacağı fuarda dünya lezzetleri sokağı da ziyaretçileri ile buluşacak. Bu yıl da start upların projelerini gelen uluslararası yatırımcı kitlesine tanıtabilmesi için özel bir Start Up Zone alanı ayrılarak, genç girişimcilere fırsat sağlandı.
 
Çevrim içi de takip edilebilecek etkinlikle İİT üyesi ülkeler arasındaki dayanışma ve iş birliğini artırmanın yanı sıra teşkilata üye olmayan ülkelerde de helal sektörüne yönelik farkındalığı artırıp ilişkileri kuvvetlendirmek amaçlanıyor. 
 
Türk Standardları Enstitü de uzmanları aracılığıyla 9. İİT Helal Expo’ya katılım sağlayarak ziyaretçilere, helal belgelendirme faaliyetleri, standardizasyon ve uygunluk değerlendirme hizmetleri hakkında bilgi verdi.
Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön