TSE´NİN 2023 BÜTÇESİ TBMM´DE

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Bakanlığı ile aralarında Türk Standardları Enstitüsü’nün de bulunduğu bağlı, ilgili kurum ve kuruluşların 2023 yılı bütçesini sundu.

“ÜLKEMİZİN REKABET GÜCÜNÜ ARTTIRDIK”

Sunumunda Türk Standardları Enstitüsü’nün standardizasyon ve belgelendirme çalışmaları ile küresel pazarlara erişimde iş dünyasına öncülük ettiğini kaydeden Bakan Varank, “Bu yıl TSE laboratuvarlarında 110 binden fazla deney gerçekleştirdik.  2 bin 316 standart yayımladık. 20 bin ürün belgesi, 9 bin yönetim sistemi belgesi, 30 bin hizmet yeri belgesi, 20 bin eğitim sertifikası düzenledik. Bu hizmetlerle Türk malı sanayi ürünlerinin kalitesinin yükselmesine katkı sağlayarak ülkemizin küresel rekabet gücünü arttırdık.” dedi.

“ETİ MADEN’E ANALİZ DESTİĞİ”

İthalat denetimleriyle standartlara uygun olmayan 5 bin 149 ürünün Türkiye’ye girişinin engellendiğini belirten Bakan Varank şöyle devam etti: “Eskişehir Beylikova’da dünyanın Çin’den sonraki en büyük nadir toprak elementi rezervini keşfeden Eti Maden’in çalışmalarına 5 yılda 35 bin analiz hizmeti sunarak destek olduk. Siber güvenlik alanında 1079 beyaz şapkalı hacker’a uzmanlık sertifikası verdik. Demiryolu araç ve hatlarında tip onay belgelendirmesi bağımsız emniyet değerlendirme kuruluşu yetkisi alarak yurt dışına bir bağımlılıktan daha kurtulduk. Veri Merkezi Belgelendirme faaliyetini hayata geçirdik.”

Teknik kapasite açısından dünyada sayılı merkezlerden biri olacak TSE’nin Ankara Kalite Kampüsü’nün inşaatına başlandığını ifade eden Bakan Varank, “Küresel düzeyde büyüyen yeşil finansman imkânlarından ülkemizdeki projelerin yararlanabilmesini desteklemek için değerlendirme hizmeti sunmaya başladık. Helal belgelendirme faaliyetlerimize gıda ve kozmetik alanlarının ardından, turizm sektörüyle devam ediyoruz.” diye konuştu.

 

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön