BAŞARILI ÇALIŞMALARINI TAKİP EDİYORUZ

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Mahmut Sami Şahin, “Azerbaycan’da kalite altyapısının geliştirilmesi konusunda ciddi bir çalışma ve yatırım başlamıştır. TSE olarak Azerbaycan’ın başarılı çalışmalarını takip ediyoruz. Yapıcı katkılarımızı sürdürmeye, elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Türk Standardları Enstitüsü Başkanı Mahmut Sami Şahin ve beraberindeki heyet Azerbaycan Standartlaştırma Enstitüsü’nü (AZSTAND) ziyaret etti. İlk görüşme TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin ile AZSTAND Başkanı Dr. İlham Bayramov arasında gerçekleşti.  Köklü ilişkilere sahip iki Kurumun Başkanları “bir millet - iki devlet” temelindeki kapsamlı ve yoğun iş birliğinin örnek teşkil ettiğine, stratejik boyutunun da giderek güçlendiğine değindi.

Yapıcı Katkımızı Sürdüreceğiz

Görüşmede konuşan TSE Başkanı Şahin, TSE’nin 30 yılı aşkın süredir Azerbaycan’da sürdürdüğü hizmet portföyü ile güçlü bir kalite altyapısının oluşturulması ve iki ülke arasında ticaret hacminin arttırılması noktasında ciddi çalışmalar yaptığını söyledi. Şahin, “TSE, Türkiye’nin milli standardizasyon teşkilatı, hem de altyapısı ve uzman işgücü itibariyle Türkiye’nin en büyük laboratuvar ağına sahip, uygunluk değerlendirme alanında uluslararası projeler geliştiren bir kurumu.” dedi.

TSE’nin Azerbaycan’da çok yönlü iş birliğinin güçlendirilmesi hem Türkiye hem de Azerbaycan sanayisine katkı sağlayacağına değinen Şahin, “Azerbaycan’da kalite altyapısının geliştirilmesi, standartlara uyum ile standartların uygulanması konusunda ciddi bir çalışma ve yatırım başlamıştır. TSE olarak, Azerbaycan’ın başarılı çalışmalarını takip ediyoruz. Yapıcı katkılarımızı sürdürmeye ve elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Faaliyet Bilgilendirmesi

Şahin ve Bayramov’un görüşmesinin ardından standardizasyon ve belgelendirme modellerinin Azerbaycan'da uygulanabilirliğinin istişare edildiği heyetler arası görüşmede ise AZSTAND’ın faaliyet alanlarına ilişkin bilgilendirme yapıldı. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticareti artırmak, kalitesiz ürün rekabetinin önüne geçmek için uygunluk değerlendirme ve yükleme öncesi gözetim ve piyasa gözetimi gibi konularda TSE’nin uygunluk değerlendirme altyapısına destek vermesi konusu da görüşmede gündeme geldi. Görüşmede ayrıca taraflar, önümüzdeki dönemde İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) bünyesinde de iş birliklerini geliştirme konusunda mutabık kaldı.

Sertifika Takdim Edildi

TSE tarafından düzenlenen Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgelendirme Programlarına katılım sağlayan AZSTAND çalışanlarına sertifikaları TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin tarafından takdim edildi.


Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön