TSE BAŞKANI ŞAHİN´DEN ÇOCUK PARKI AÇIKLAMASI: "GÜVENLİ KURULUM İÇİN ÇALIŞMAYA HAZIRIZ"

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Mahmut Sami Şahin, “Çocuklarımızın parklarda oynarken, düşme, çarpma, oyun aletlerine el ve ayak sıkışması gibi istenmeyen durumların yaşanmaması için talepler doğrultusunda oyun alanlarının kurulumu ve montajı sırasında uygunluk denetimi yapıyoruz. Oyun parklarının ilgili standartlar kapsamında güvenli şekilde kurulumu ve montajı için belediye, site ve hatta turistik tesis yetkilileri ile ortak çalışmalar gerçekleştirmeye hazırız” dedi.

TSE Başkanı Şahin, eğitim ve öğretim yılının tamamlanmasının ardından tatile giren çocukların parklardaki oyun alanlarında bazı önlemlerin alınması konusuna dikkat çekti.

Okulların yaz tatiline girmesiyle çocukların, oyun alanlarına daha fazla rağbet etmesi bekleniyor. Bu süreçte çocuk parklarının ve park ekipmanlarının kurulum ve montajının güvenilir olması büyük önem taşıyor. Bu konuda yerel yönetimlerin yanı sıra site yönetimlerinin de önlemlerini alması gerektiği öneriliyor.

Konuyla ilgili değerlendirme bulunan TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, standartlara uygun üretilmiş ürünlerle oyun parklarının kurulum ve montajının yapılmasına katkı sağladıklarını vurgulayarak “Çocuklarımızın yoğun eğitim döneminin ardından tatile girmesiyle eğlenerek, sosyal yaşamı öğrenecekleri yerlerdir oyun alanları. Bu anlamda biz de TSE olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Belediye ve siteler içerisinde yer alan oyun alanlarında, kullanılan oyun gruplarının ilgili standartlar kapsamında üretilmesine ve yine montajının standarda uygun şekilde yapılmasını öneriyoruz” dedi.

TSE’nin standartları arasında yer alan Oyun Ekipmanları ve Yüzey Kaplaması başlıklı standardında salıncak, kaydırak, kablolu taşıma, atlıkarınca gibi ekipmanların kurulum, muayene, bakım ve çalıştırma konusunda rehberlik koşullarının belirlendiğine dikkat çeken Şahin “Çocuklarımız parklarda oynarlarken, düşme, çarpma, oyun aletlerine el ve ayak sıkışması gibi bazı istenmeyen durumlara maruz kalabiliyor. Salıncaklar için parmak yakalama, kaydıraklar için çıkış yükseklikleri, eğimleri, kıyafet yakalama şeklinde olumsuzluk yaşanabiliyor. Tabi parkların kurulum ve montajı sırasında zemin kaplamalarının uygunluğu da çok önemli. Yaşanabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırmak için oyun alanlarının kurulum ve montajı sırasında talepler doğrultusunda ilgili standartlar kapsamında oyun alanlarında kontroller yapıyoruz.

Yine yerel yönetimlerin mevcut parklarının uygunluklarını kendilerini kontrol edebilme yetkinliğini kazanabilmesi için idarelere Enstitümüzce teorik ve uygulamalı olarak sertifikalı muayene uzmanı eğitimleri veriyoruz. Bu eğitimlerle çocuklarımız için uygun oyun alanları alt yapısının oluşturulmasına katkı sağlıyoruz. Çocuklarımızın oyun parklarındaki güvenliği için belediye, site ve hatta turistik tesis yetkilileri ile ortak çalışmalar gerçekleştirmeye hazırız” diye konuştu. 

Oyun alanlarının kurulumu ve montajı sırasında ortam ve ekipmanlardan kaynaklı olası kazaların önüne geçmek için TS EN 1176 standardı kapsamında uygunluk denetimi TSE tarafından yapılıyor.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön