"KURUMSAL YAPIMIZI VE İŞ YÖNTEMLERİMİZİ GELİŞTİRECEĞİZ"

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanlık görevini geçtiğimiz günlerde devralan Mahmut Sami Şahin, Enstitü’nün Ankara kampüsündeki Kimya, Gıda, Enstrümantal Analiz ve Oyuncak ile Yapı Malzemeleri Laboratuvarını gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Şahin, TSE’nin ihtiyaç duyulan hizmetlerde, sürekli gelişim anlayışıyla kurumsal yapısını ve iş yöntemlerini geliştirmeye devam edeceğini söyledi.

30 Mayıs Pazartesi günü TSE’nin 61. Olağan Genel Kurulu’nda Enstitü Başkanlığına seçilen Mahmut Sami Şahin’in ilk durağı Ankara’daki laboratuvar müdürlükleri oldu. Şahin, Enstitü’nün Ankara kampüsündeki Kimya, Gıda Laboratuvarı, Enstrümantal Analiz ve Oyuncak Laboratuvarı Yapı Malzemeleri Laboratuvarlarını gezdi. Şahin’in ilk durağı Kimya Laboratuvarı oldu. Şahin, Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği kapsamında ve Yapı Malzemeleri Yönetmeliği kapsamında yapılan testler hakkında bilgi aldı.

Şahin, Enstrümantal Analiz ve Oyuncak Laboratuvarı Teknik Şefliği’nde ise kimyevi ve organik gübrelerde, çimento, asit vb. kimyasallarda, içme sularında muhtelif element, ve oyuncaklarda, temizlik, sağlık malzemelerinde göçen element tayinleri hakkında bilgilendirildi.

Şahin, gıdalardaki temel bileşenler olan rutubet, kül, protein, yağ, tuz, gluten, hamselüloz analizleri deneylerinin yapıldığı Gıda Laboratuvarı Teknik Şefliği’nde de yapılan deneyler hakkında bilgi aldı, çalışanlarla sohbet etti.

Başkan Şahin’in son durağı ise Türkiye’deki tek ve TS EN ISO/IEC 17025 standardına göre akredite laboratuvar olan Yapı Malzemeleri Laboratuvarı Müdürlüğü oldu. Yapılan testler hakkında bilgi alan Şahin, büro mobilyalarında ergonomik prensiplerin uygulanmasının, kullanıcıların güvenlik ve sağlık tehlikesini en aza indirdiğini, rahatlık ve beklentilerini geliştirdiğini söyledi.

Yapı Malzemeleri Laboratuvarı’nda mobilya standartlarında yer alan deneylerin tamamının yapıldığı kaydeden Şahin, “Burada yaptığımız testlerle büro mobilyalarının boyutların tayini, emniyet gerekleri, mukavemet, dayanıklılık ve mekanik emniyet kurallarını belirliyoruz. İlgili standartlara göre deneylerin ve testlerin tamamını Yapı Malzemeleri Laboratuvarımızda yapmaktayız. Mobilya üreticilerimiz de ürünlerini laboratuvarlarımızda test ettiriyorlar. Bizim Yapı Malzemeleri Laboratuvarımızda yaptığımız testler yurt dışında az sayıda kuruluş tarafından çok yüksek meblağlar karşılığında yapılıyor. Mobilya üreticilerimiz de standartlara uygun üretimleriyle büro mobilyası ihracatımıza önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

TSE’nin verdiği hizmetlerle sanayicilerin global pazarlar girmesini sağladığını ifade Şahin, “Enstitümüz, giderek büyüyen etki alanı, uluslararası akreditasyonları, yüksek teknik/idari kapasitesi, verdiği uygunluk değerlendirme hizmetleri ile yenilikçi mal ya da hizmetlerin üretilmesine zemin hazırlıyor. Bir taraftan girişimciliği desteklerken, diğer yandan alanında sahip olduğu tecrübe ve deneyim ile hem kendi coğrafyasındaki ülkelere, hem de İslam dünyasına öncülük ediyor. TSE’nin güçlenerek yoluna devam etmesi ile sanayicimizin de aynı doğrultuda güçlenmesine imkân tanıyacaktır” diye konuştu.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön