AZERBAYCAN EKONOMİ BAKANLIĞI HEYETİNDEN TSE´YE ZİYARET

Azerbaycan Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Antitröst ve Tüketici Piyasası Kontrolü Devlet Servisi kurumunun heyeti, başta standardizasyon olmak üzere ikili işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda istişarelerde bulunmak amacıyla 13 Mayıs 2022 tarihinde Türk Standardları Enstitüsü’nü (TSE) ziyaret etti.

TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin’in ev sahipliğinde yapıcı geçen görüşmelerde Azerbaycan’ın İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü’ne (SMIIC) üyeliğinin aktif hale getirilmesi konusunda TSE’nin her türlü desteği vermeye hazır olduğu ve AZSTAND tarafından başlatılan Türkiye’deki ulusal standartların Azerbaycan Standardı olarak adapte edilmesi çalışmalarının Enstitümüzce memnuniyetle karşılandığı ifade edilerek Azerbaycan ile Türkiye arasındaki standartların ortak hale gelmesinin iki kardeş ülke arasındaki ticareti kolaylaştıracağının altı çizildi.

Azerbaycan ile imzalanan 2022-2023 Uygulama Planı kapsamında AZSTAND’ın akreditasyon ve stratejik plan çalışmalarına TSE olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten  TSE Başkanı ŞAHİN,  iki kuruluş arasında ortak belgelendirme ve TSE ile AZSTAND laboratuvarları arasında teknik işbirliği konularında öncelikli alanların belirlenerek ortak çalışmalara başlanması hususunda da çalışmaların başlanacağını söyledi.

Antitröst ve Tüketici Piyasası Kontrolü Devlet Servisi, antitröst, haksız rekabet, kamu alımları, reklam, standardizasyon, metroloji, teknik düzenleme, uygunluk değerlendirmesi, akreditasyon, kalite kontrol, tüketici haklarının korunması ve tüketici piyasası kontrolü alanlarında Azerbaycan’da faaliyet gösteren yürütme organıdır ve başta Enstitümüzün mevkidaşı Azerbaycan Standardizasyon Enstitüsü (AZSTAND) olmak üzere Azerbaycan Metroloji Enstitüsü ve Azerbaycan Akreditasyon Merkezi gibi kalite alanında hizmet veren kurumlar Antitröst ve Tüketici Piyasası Kontrolü Devlet Servisine bağlıdır.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön