AYBÜ´YE GÜVENLİ KAMPÜS BELGESİ

 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ), Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından Güvenli Kampüs Belgesi ile belgelendirildi.

Güvenli Kampüs Belge Töreni, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Bilkent Yerleşkesi Recep Tayyip Erdoğan Konferans Salonu’nda düzenlendi. Belge törenine TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, bilim insanları ile üniversiteden ilgililer katıldı.

Törende konuşan TSE Başkanı Şahin, salgın süresince Enstitü olarak hayata geçirdikleri uygulamalara değindi. Kampüslerde eğitim faaliyetlerinin yanı sıra akademik araştırmalar, hizmetler ve idari faaliyetlerin yürütüldüğünü söyleyen Şahin, “Üniversitelerin salgın sürecinde eğitim ve öğretim faaliyetleri ile araştırmalarına ve topluma hizmet faaliyetlerine devam edebilmesi için güvenli kampüs ortamlarını sağlamaları son derece önemlidir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında küresel COVID-19 salgını ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında iş birliği protokolü geçtiğimiz yıl imzalanmıştı. Bu protokolle, yükseköğretim kurumlarında hijyen koşullarının sağlanması, enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanması, altyapının geliştirilmesine katkı sağlamak ve genel kriterleri belirlemek amaçlanmıştı. Protokol kapsamında yine YÖK iş birliğinde Enstitümüzün bilgi, birikim ve saha tecrübesiyle katkı sunduğu ‘Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci Kılavuzu’nu hazırladık” dedi.

TSE’nin kılavuza uygun belgelendirme programı geliştirerek ‘Güvenli Kampüs’ belgelendirmesi başlattığını kaydeden Şahin, “Belgelendirme modeline göre Enstitümüze başvuran, gerekli koşulları sağlayan üniversitelerimizi denetleyerek Güvenli Kampüs Belgesi ile belgelendirmekteyiz. Kılavuz ve soru listelerine göre denetçilerimiz yüksek öğretime yepyeni bir soluk getiren Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ni denetledi. Kampüs içerisinde hijyen koşullarını sağlayan, enfeksiyon kontrol önlemlerini uygulayan Üniversitemiz, denetimlerimizi geçerek Güvenli Kampüs Belgesi almaya hak kazandı. Güvenli Kampüs Belgesinin Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

2022 yılının tüm dünyada ve Türkiye’de sağlıkla, huzurla, ekonomik refahla anılacak bir yıl olmasını dileyen Şahin, Güvenli Kampüs Belgesi’ni Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü İbrahim Aydınlı’ya takdim etti.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön