7. DÜNYA HELAL ZİRVESİ VE 8. İİT HELAL EXPO BAŞLADI

Açılışına, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın katıldığı, İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) ve İslam Ülkeleri Standardlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) iş birliğiyle düzenlenen 7. Dünya Helal Zirvesi ve 8. İİT Helal Expo, İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı.

Etkinliğin açılış konuşmalarını yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, helal belgeli ürün ve hizmetlerin iş birliği ile standartlaşması için Dünya Helal Zirvesi'ne her zaman en güçlü desteği veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını iletti.

Oktay, "Dünyayı saran Kovid-19 salgınına rağmen bugün zirvede 20'yi aşkın ülkeden 60'a yakın konuşmacıyı, Fuarda başta gıda olmak üzere kozmetik, ilaç, kimya, tekstil, turizm, teknoloji gibi alanlarda 35 ülkeden 400'e yakın firma ve kuruluşu ağırlıyor olmamız, helal ürün ve hizmetlere atfedilen değeri ve ilgiyi göstermektedir" ifadesini kullandı.

Helal ürün ve hizmetlerin öncelikli olarak tercih edilmesinin, İslam'a uygun yaşam tarzının bir gereği, dinin de emri olduğunu belirten Oktay, “ Helal olmalarının yanı sıra temiz ve sağlıklı olmaları sebebiyle helal ürünlerinin artık sadece Müslümanlar tarafından değil herkesçe aranır hale gelmiştir. Bugün en büyük helal ürün üreticileri Brezilya, Avustralya, Fransa, Almanya ve Yeni Zelanda gibi Müslüman olmayan ülkelerdir. Dünya helal ekonomisi, 2017 yılında 4 trilyon dolarlık bir hacme sahipken, bugün 7 trilyon dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaşmış durumdadır. Gıda, kozmetik, ilaç, finans ve turizm gibi alanları içine alan helal ekonomisi her yıl katlanarak büyümeye devam etmektedir” dedi.

"Helal ekonomiye katkı vermek yönünde ortak hareket edemediğimiz bir gerçektir"

Helal belgeli ürün ve hizmetlerin standartlarını ortak akılla belirlemek için İİT üyesi ülkelerce, 2010'da, İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsünün kurulduğunu hatırlatan Oktay, bugüne kadar 16 tanesi helal alanında olmak üzere 42 adet standart yayımlayan enstitünün, yılsonu itibarıyla 43 asli üyeye ulaşacağını belirtti.

Helal ürün ve hizmetler konusunda ortak dili konuşmanın oldukça önemli olduğunu aktaran Oktay, "Müslümanca yaşayışa katkı vermenin yanında çok ciddi ekonomik katkılar sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, konuşmasında şunları paylaştı:

"Kendi ellerimizle temelini attığımız güvenilir ve küresel helal belgeli ticaret ortamı hepimize, tüm İslam ülkelerine ve özel sektörümüze katlanan kazançlar, sağlık ve güven olarak geri dönecektir. Gıda, kozmetik, tekstil, turizm ve finans başta olmak üzere helal ürün ve hizmetlerin ortak bir anlayışla yaygınlaşması için Türkiye olarak üzerimize düşen desteği vermeye devam edeceğiz. Ayrıca İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü SMIIC'in dünya genelinde hak ettiği konuma kavuşması için gayret göstermeyi sürdüreceğiz. İstanbul'da SMIIC'in kullanımına tahsis edeceğimiz, adına yakışır nitelikte bir hizmet binasının inşasında son aşamaya geldik. En kısa sürede fiziki, beşeri ve teknik hazırlıkları tamamlayarak bu binayı SMIIC'in kullanımına tahsis etmiş olacağız. ISEDAK çerçevesinde yürütülen çalışmalar kapsamında da 2022'de helal ürün ve hizmet ekonomisi konusuna özellikle eğiliyor olacağız."

Oktay, hep birlikte atılacak adımlarla bir taraftan İslam dünyasının helal belgeli ürün ve hizmetlere güveninin ve kolaylıkla erişiminin sağlanacağına, diğer taraftan da ülkeler arasındaki ticaretin kolaylaştırılarak, İslam ülkelerinin küresel pazardaki payının hak ettiği seviyeye çıkarılacağına işaret etti.

Oktay sözlerini şu sözlerle noktaladı:

“7. Dünya Helal Zirvesi ve 8. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı'nın gerçekleşmesinde emeği geçen Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, Helal Akreditasyon Kurumu, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk Standardları Enstitüsü gibi kamu kurum ve kuruluşlarımıza, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Türk Hava Yolları gibi özel sektörümüzün kıymetli temsilcilerine teşekkür ediyorum.”

"7 trilyon dolarlık ekonomiden payımızı artırma konusunda kararlıyız"

Türkiye'nin helal turizm konusundaki faaliyetlerinden ve bu alandaki ilerlemelerinden bahseden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ise, Müslüman nüfus sayısının 2030'da 2,2 milyara, 2050'de 2,8 milyara ulaşacağını, bu artışın helal turizmin hızlı ilerlemesini sağlayacağını ifade etti.

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da, İslam ülkeleriyle ticaret yapmaya özen gösterdiklerini belirterek "Katılımcı İslam ülkeleri ile daha güçlü, daha kalıcı ve daha sürdürülebilir sosyal, ekonomik ve ticari bağlar kurmak istiyoruz" dedi.

"İslam ülkeleri helal standartlarında ortak hareket etmeli"

Ayrıca etkinlikte konuşan Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı ve SMIIC Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Adem Şahin ise, Müslümanların azınlıkta olduğu bölgelerde ve ülkelerde güvenilir ve helal gıda ile hizmete erişebilmesinin öneminden bahsetti.

TSE'nin, SMIIC'nin yayımladığı tüm standartları kabul ettiğini dile getiren Şahin, bu standartların tamamını bütüncül bir yaklaşımla uyguladıklarını bildirdi. Şahin, şunları kaydetti:

"Dünya genelinde helal belgelendirme üzerine çalışma yapan kurum ve kuruluşlar çok dağınık çalışıyor, ortak bir paydada buluşulamıyor. Bu dağınıklık son kullanıcılar ile üretim yapan kuruluşlarda ve firmalarda da bir itimat problemi doğurmaktadır. Bu çerçevede insanlığın menfaati doğrultusunda hareket edebilmek adına İslam ülkelerinin tek bir çatı olarak toplanarak standartları kabul etmesi ülkemizin en büyük temennisidir."

"Nüfusun yarıdan fazlası Müslüman olan ülkelere 10 ayda 46 milyar dolarlık ihracat"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise Türkiye'nin, nüfusunun yüzde 50'den fazlası Müslüman olan 46 ülkeye ihracatının 2021'in 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 46 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi.

Bu ülkelerin toplam ihracattan yüzde 25 pay aldığını dile getiren Gülle, "Çoğunluğu Müslüman olan Balkanlar, Kuzey Afrika, Kafkasya, Orta Doğu ve Orta Asya bölgelerinin merkezinde bulunan Türkiye için bu rakamın ve bu oranın çok daha yüksek olması gerektiğine inanıyoruz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz fuar ve zirve gibi organizasyonlarla İslam dünyasındaki ticaretin önü daha çok açılacaktır." diye konuştu.

"Kovid-19 döneminde helal gıda üretimini artırmalıyız"

İslami Gıda Güvenliği Teşkilatı (IOFS) Direktörü Yerlan A. Baidaulet, sağlıklı ve helal gıda üretmenin öneminden bahsederek, tedarik zincirinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşanan sıkıntıları anlattı.

Dünya Helal Zirvesi Organizasyonu Başkan Yardımcısı Emre Ete de organizasyonu, tüm Müslümanların ortak bir gayede buluşmasına hizmet etmek adına her yıl bir adım daha öteye taşıyacaklarını söyledi.

Helal Expo 25'ten fazla ülkeden katılımcı ağırlıyor

Dünyanın en büyük "helal organizasyonu" olarak kabul edilen etkinlik, helal belgeli ticaret hacminin artırılması, yeni pazarlara ulaşım sağlanması ve sektörel gelişmelerin yakından takip edilmesi amacıyla düzenleniyor.

Bu yıl "Yeni Çağın Yeni Normalleri: Helal Üretim ve Tüketimin Vazgeçilmezliği" temasıyla ICDT ve SMIIC iş birliğiyle düzenlenen 7. Dünya Helal Zirvesi ve 8. İİT Helal Expo, 25'ten fazla ülkeden milli ve bireysel katılımlarla gerçekleştiriliyor.

Fuar, başta gıda olmak üzere kozmetik, finans ve turizm gibi alanlardan birçok sektör temsilcisini bir araya getiriyor. Ayrıca, lojistik, yayıncılık, ambalaj, eğitim gibi farklı sektörlerden de kuruluşlar da yer alıyor.

Fuarla eş zamanlı olarak SMIIC ana paydaşlığında, Ticaret Bakanlığı ve Helal Akreditasyon Kurumundan (HAK) başta olmak üzere ülkenin ilgili kurum ve kuruluşlarının katkılarıyla düzenlenen 7. Dünya Helal Zirvesi'ne de dünyanın dört bir yanından alanlarında profesyonel akademisyenler, araştırmacılar, iş insanları ve sektör öncüleri katılıyor.

Çevrim içi de takip edilebilecek etkinlikle İİT üyesi ülkeler arasındaki dayanışma ve iş birliğini artırmanın yanı sıra teşkilata üye olmayan ülkelerde de helal sektörüne yönelik farkındalığı artırıp ilişkileri kuvvetlendirmek amaçlanıyor. Organizasyon, 28 Kasım'da sona erecek.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön