TSE İLE MSZT ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın huzurunda Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile Macar Standartları Enstitüsü (MSZT) Arasında Standardizasyon ve Uygunluk Değerlendirme Alanlarında Mutabakat Zaptı imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Orban'ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki baş başa görüşmesi ve Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Oturumu'nun ardından iki ülke arasında çeşitli anlaşmalar imza altına alındı. “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Macaristan Hükümeti Arasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Alanlarında İş Birliğine Yönelik Anlaşma" Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Macaristan Yenilik ve Teknoloji Bakanı Laszlo Palkovics tarafından imzalandı.

Türk Standardları Enstitüsü ile Macar Standartları Enstitüsü Arasında Standardizasyon ve Uygunluk Değerlendirme Alanlarında Mutabakat Zaptı"na ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto imza koydu.

İmzalanan mutabakat zaptıyla TSE ile MSZT, iki ülke arasındaki ticaretteki teknik engellerin kaldırılması amacıyla, standardizasyon, uygunluk değerlendirme (deney, muayene, belgelendirme, vb.), kendi faaliyet alanları kapsamında kalan alanlarda teknik iş birliğini geliştirecek, birbirlerinin tecrübelerinden faydalanacak. TSE ve MSZT, karşılıklı ticareti kolaylaştıracak, standardizasyon, uygunluk değerlendirme ve diğer alanlarda ikili iş birliğini güçlendirecek, bilimsel ve teknik çalışmaları teşvik edecekler.

İki kurum arasında telif haklarına saygı gösterilerek karşılıklı belge değişimi, uluslararası ve Avrupa standardizasyon faaliyetlerine ilişkin karşılıklı danışma, görüş, teknik bilgi ve doküman alışverişi yapılacak.

TSE ile MSZT, Türkiye ve Macaristan arasında ticari faaliyetleri kolaylaştırmak amacıyla, standartlar ve ilgili yayınların değişimi hususunda da mutabık kaldı. TSE ile MSZT, Uluslararası Belgelendirme Ağı (IQNet) aracılığıyla birbirlerinin yönetim sistemleri ve yeni sertifikasyon sistemleri hakkında bilgi alışverişinde bulunacak. TSE, Onaylanmış Kuruluş (CE İşareti) olduğu direktifler ile ilgili MSZT’ye teknik hizmet sağlayacak.

TSE ve MSZT, kapasitelerini geliştirmek ve birbirlerine yardımcı olmak amacıyla ilgili alanlarında yayınların, kitapların ve makalelerin değişimi yapacak, karşılıklı fayda sağlayan alanlarda konferans, çalıştay sempozyum ve uzmanların kapasitesini geliştirmek için eğitim programları düzenleyecek.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön