SANAYİCİLERİN STANDARTLAR KONUSUNDAKİ HASSASİYETLERİ KAZANIMLARINI ARTIRACAK

Türk Standardları Enstitüsü’nün, Standardizasyon konusunun önemine dikkat çekmek ve katılımcılarını konu hakkında bilgilendirmek hedefiyle hayata geçirdiği Standartlara Yön Ver!  farkındalık kampanyası kapsamında düzenlediği bilgilendirme seminerleri dizisine Kocaeli ile devam edildi.

Türk Standardları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin’in ev sahipliğinde yapılan  seminere Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, Gebze Teknik Rektörü Muhammed Hasan Aslan, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı, İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Bulut ile  birlikte kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve  sanayiciler katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, TSE’nin Türkiye sanayisinin gelişmesine yönelik faaliyetleri ile piyasayı dengelediğinin altını çizerek, “Teknoloji dünyasındaki gelişmeler ülkeler arasındaki sınırları pratik olarak ortadan kaldırmış, küreselleşme sonucu dünya herkes için büyük, ama zorlu bir pazar haline gelmiştir. Sanayicilerimiz, bu modern dünya ile entegre olmak isterken, ticarette evrensel kurallara göre hareket edip, küresel düzeyde ekonomik etkinliği hedeflemektedir” dedi.

Yenilikçi, yeşil ve yüksek katma değerli üretim anlayışını hakim kılmayı hedefleyen iş insanlarına, bu hedefin en önemli parçalarından birinin standartlar olduğunu hatırlatan Şahin, Türkiye’yi dünyanın sayılı ekonomisi yapan sanayici ve iş insanlarının standartlar konusunda göstereceği hassasiyetle daha büyük kazanımlar sağlayacağını ifade etti.

Gelişmiş ülkelerin ortak özelliğinin teknolojiyi üretme ve pazarlayabilme kapasitesi olduğunu kaydeden Şahin, “Üretimde, ticarette güçlü bir şekilde ayakta kalmak ve iş hacimlerini büyütmek için tüm sanayicilerimizin standart hazırlama çalışmalarını yakından takip etmeleri olmazsa olmazlarından olmuştur. İşte bu ve benzeri nedenlerle standartların hazırlandığı süreçlere dahil olmanın sanayicimize rekabette öne çıkmalarının ve kalıcı olmalarını sağlayacağı düşüncesindeyiz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ise dünyada standartların değiştiğini ve Türkiye’nin standartların belirlenmesinde önemli rol oynaması gerektiğini söyleyerek, “Belki de eskiden iki kişinin konuştuğu, daha sonra kalabalık insanların konuştuğu dünyada oluşturmaya çalıştığımız standartlar, şimdi bambaşka bir interaktif dünyanın standartlarını oluşturmak istiyor. Dolayısıyla burada bu olup biteni anlıyorsanız, buna dair standart geliştirebiliyorsanız geleceğin dünyasında olacaksınız. O dünyaya yön vererek var olacaksınız. Ama onu yapamazsanız başkaları o dünyaya yön verecek” dedi.

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı, İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Sanayi Odası olarak, standardizasyon çalışmalarıyla, üreticilere ürünlerinin ulusal ve uluslararası standartlara uyumu için rehberlik eden TSE ile iş birliği halinde olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.  Zeytinoğlu, “TSE ile olan iş birliklerimiz; firmalarımızın standartların hazırlanma süreçlerine daha fazla katkı sağlıyor. Sanayicilerimizin standardizasyon komitelerine aktif katılımları da hem olası standart değişikliklerine hazırlıklı olmalarını hem de gerektiği yerde standartlara müdahale edebilmelerine olanak tanıyor” diye konuştu.

Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Bulut ise konuşmasında, kaliteli ve standartlara uygun üretim yapılmadığında rekabet edebilme şansının olmadığını vurgulayarak standardizasyon konusunda iş birliğinin öneminin altını çizdi.

Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler ise TSE’nin standardizasyon, belgelendirme ve laboratuvar hizmetleri ve yapmış olduğu çalışmalar ile bugün dünyanın saygın standart kuruluşları arasında yer aldığını söyledi.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön