TSE İLE OSBÜK YETKİLİLERİ İSTİŞARE TOPLANTISINDA BİR ARAYA GELDİ

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), “TSE’nin Sanayicilere Yönelik Hizmetleri, OSB’lerde Yapılabilecek Muhtemel İşbirlikleri ve TSE’den Beklentiler” konulu istişare toplantısı düzenledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü’nün katıldığı toplantı çevrim içi ortamda gerçekleştirildi.

Organize sanayi bölgelerinin Türk sanayisinde lokomotif rol oynadığına dikkat çeken Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, “Bakanlık olarak, OSB’lerdeki sanayicilerimizin uluslararası normlarda üretim yapmaları ve dünyaya açılmalarını sağlamak gibi önemli bir görevimiz var. OSB’ler içerisinde 64 binden fazla firma var ve bu büyük bir güç. Türkiye ekonomisinin önemli bir kısmı OSB’ler içerisine şu anda yerleşmiş durumda” dedi.

Büyükdede, TSE’nin de çok iyi bir altyapısının bulunduğunu, var olan kapasitesini iki katına çıkarma çalışması yürüttüklerini ve yeniden yapılandırdıklarını anlattı. Sanayicilerin dünyaya açılması ve uluslararası normlara kavuşturulması konusunda çok ciddi bir çalışmanın içine girdiklerini belirten Büyükdede, OSB’lerde TSE’nin varlığının artacağına işaret etti.

Toplantıda bir sunum yapan TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, TSE olarak Türkiye’deki OSB’lerin gelişim serüvenine şahit olduklarının altını çizdi. TSE Başkanı Şahin, “Organize sanayi bölgelerinin Türkiye’de sanayinin gelişmesi, çarpık kentleşme konusundaki mücadelede sanayinin olumsuz etkilerinin azaltılması, sanayicilerin kendi aralarındaki iş birliği imkânlarını birleştirerek daha etkin bir noktaya taşınmasında önemli görevler ifa ettiğini biliyor ve buna inanıyorum” dedi.

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ise kurumlar arası iş birliğinin ve koordinasyonun önemine işaret etti.

TSE’nin uluslararası standart geliştiren bir kurum haline gelmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Kütükcü, şunları ifade etti:

“Hepimizin hedefi, Türkiye'nin daha fazla üreterek, daha yüksek katma değer üreterek kalkınmasına, uluslararası pazarlarda daha güçlü bir oyuncu haline gelmesine katkı vermek. Biz bu işi bir takım oyunu olarak görüyoruz. Kurumlarımızın her biri, bu takımın güçlü birer oyuncusu.”

Kütükcü, sanayi tesislerinin küresel rekabet güçlerinin artırılması için standartlar konusunun ve TSE ile yapılacak iş birliklerinin önemine dikkati çekerek, geçen ay TSE ile imzaladıkları protokolü anımsattı.

Protokol kapsamında, OSB’lere yönelik TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi eğitimlerinin başladığını belirten Kütükcü, “Eğitimler, OSB’lerimizin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Bu protokolün içeriğindeki belgelendirme, muayene ve gözetim, deney ve kalibrasyon gibi alanlarda iş birliklerimizi adım adım uygulamaya devam ederken yeni iş birlikleriyle ilgili çalışmalarımızı da TSE ile birlikte yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, toplantıya katılan OSB başkanları ile bölge müdürlerinin sorularını cevapladı.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön