BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ´NE GÜVENLİ KAMPÜS BELGESİ

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) denetimlerini geçen, kampüs içerisinde sağlıklı ve temiz ortamları geliştiren, hijyen koşullarını sağlayan, enfeksiyon kontrol önlemlerini uygulayan Başkent Üniversitesi, Güvenli Kampüs Belgesi almaya hak kazandı.

Başkent Üniversitesi’nin Bağlıca Kampüsü’nde düzenlenen belge töreninde konuşan TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, yeni tip koronavirüsün yakın tarihimizde çarpıcı bir iz bırakan zaman dilimi olarak hatırlanacağını söyledi. Türkiye’de ilk vakanın görülmesinin ardından kişisel tedbirlere yönelik farkındalık artırıcı çalışmaların teşvik edildiğini ifade eden Şahin, TSE olarak salgına yönelik çeşitli adımlar attıklarını kaydetti.

Salgının üretime etkisini azaltmak, pandemi öncesindeki kazanımlara geri dönülmesini sağlamak için çalıştıklarını bilgisini veren Şahin, “Yükseköğretim kurumları kampüs ortamında birden fazla birimin, öğrencilerin, akademik ve idari personelinin bir araya geldiği ve toplumdan gelen bireylerin de etkileşimde olduğu ortamlardır. Kampüslerde eğitim faaliyetlerinin yanı sıra akademik araştırmalar, çeşitli hizmetler ve idari faaliyetler de yürütülmektedir. Dolayısıyla yükseköğretim kurumları tarafından COVID-19 salgınının kontrolünde sadece eğitim yönünden değil faaliyet alanlarına göre de riskleri belirlenmeli ve buna göre önlemler alınmalıdır. Üniversitelerin salgın sürecinde eğitim ve öğretim faaliyetleri ile araştırmalarına ve topluma hizmet faaliyetlerine devam edebilmesi için güvenli kampüs ortamlarını sağlamaları son derece önemlidir” dedi.

YÖK tarafından hazırlanan ve TSE’nin saha tecrübesi, bilgi ve birikimiyle katkı sunduğu Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci Kılavuzu’na değinen Şahin, “Bu kılavuz, COVID-19 özelinde yükseköğretim kurumlarında salgının yayılmasını önleme amacıyla, akademik-idari personel ile öğrencileri korumaya yönelik tedbirler, hijyen ve temizlik uygulamaları ve enfeksiyon kontrol önlemlerini içermektedir. Öğrencilerin ve üniversite çalışanlarının salgın hakkında bilgilendirilmesi, kişisel hijyen ve toplumu korumaya yönelik doğru tutum içinde olmalarının sağlanması, eğitim alanlarında ve çalışma ortamlarında enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yönelik korunma tedbirlerinin alınması, gerekli birimlerde kişisel koruyucu ekipmanların bulundurulması, öğrenci gruplarının bulunduğu mekanın fiziksel özellikleri de gözetilerek oluşturulması, ortak kullanılan sosyal alanların kullanımına yönelik genel ilkeler oluşturulması ve duyurulması gibi tedbirler yer almaktadır” diye konuştu.

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, milyonlarca insanın pandemiden etkilendiğini, hastanelerin ve üniversitelerin ciddi sorunlar yaşadığını belirtti. Başkent Üniversitesi olarak sürecin başından itibaren hastanelerinde ve üniversitelerinde tedbirleri hayata geçirdiklerini söyleyen Haberal şöyle dedi:

“Önemli olan insan sağlığıdır. Sağlığın olmadığı hiçbir yerde yaşamın devamı mümkün değildir. Başkent Üniversitesi olarak sağlık tesislerimizde üniversite kampüslerimizde, üniversitemize bağlı tüm kuruluşlarda altyapı çalışmalarını tamamladık. Bu belgeyle öğrencilerimizin, akademik kadromuzun kendilerini güvende hissederek kampüse gelmeleri, eğitim ve öğretim çalışmalarını yoğun şekilde sürdürülmesi mümkün hale gelecektir.”

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön