GAZİ MESLEKİ TEKNİK ANADOLU LİSESİNE OKULUM TEMİZ BELGESİ

Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’nda yer alan kriterleri sağlayan ve denetimleri tamamlanan Gazi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi “Okulum Temiz” Belgesi ile belgelendirildi.

Belge Törenine; Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu, MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak, Daire Başkanları Recep Altın ve Abdulhamit Karataş, Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Soydan Tefik Karahan, İl Milli Eğitim Md. Yrd İsmail Çetinkaya ve Bedri Ekşi, MEB İSG Birimi Şube Müdürü Özkan Avcı ve Gazi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Barış Bektaş katıldı.

Törende konuşan TSE Başkanı Şahin, Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin “Okulum Temiz” belgesi teslim törenine katılmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Okulum Temiz Belgelendirmesinin okullara sağlayacağı bazı avantajlara değinen Şahin, “Öğrencilerimizin ulaşımlarını sağlayan servisler dahil okula girişten itibaren derslikler, oyun alanları, laboratuvarlar, öğretmen odaları, yemekhaneler, yatakhaneler vb. bölümleri içerecek şekilde hijyen şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon önleme ve kontrolüne yönelik faaliyetlerin planlı olarak sürdürülmesi sağlanacak. Böylece çocuklarımız hijyen şartları en üst seviyeye taşınmış, salgından etkilenmemiş güvenli ortamlarda eğitim ve öğretim hayatına devam edeceklerdir” dedi.

“Milli Eğitim Bakanlığımız ile çalışmalarımızı devam ettirme arzusundayız.”

Krizleri ve riskleri bertaraf edebilmenin, musibetlerden gerekli dersleri almaktan ve zor zamanlarda omuz omuza vererek işbirliği yapmaktan geçtiğini söyleyen Şahin, “Salgın döneminde süreç yönetimi yaklaşımıyla, verilerin izlenebilirliğini sağlayan yönetim sistemi anlayışını önemseyen Milli Eğitim Bakanlığımız ile farklı kapsamlarda da çalışmalarımızı devam ettirme arzusundayız. Okulum Temiz projesi ile beraberce yakaladığımız sinerji ve örnek iş birliğini diğer alanlarda da arttırarak sürdürmeyi amaçlamaktayız.

Ben hem protokolün hazırlanmasında hem de süreçlerin yürütülmesinde emeği geçen çalışma arkadaşlarıma, Milli Eğitim Bakanlığımızın kıymetli personeline teşekkür ediyorum. Okulum Temiz Belge Törene katılım gösteren sizleri saygı ile selamlıyorum “ diyerek konuşmasını noktaladı.

Odak Noktamız Öğrencilerimizin Sağlığı

MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak ise TSE ile MEB işbirliğinde başlatılan “Okulum Temiz” belgelendirme programının süreçlerini anlattı.

Genel Müdürlük ve taşra teşkilat birimlerinin, Belgelendirme Programının uygulaması konusunda yoğun bir çalışma temposu içerisinde olduklarını dile getiren Çolak, “Ülkemiz genelinde yaklaşık 4000 tetkik görevlisinin eğitimi tamamlanmıştır.

Bakanlığımız ve TSE işbirliğinde gerçekleştirilen bu eğitimler sonucunda yetkilendirilen Tetkik Görevlileri, başta okul yöneticileri olmak üzere öğrenciler, servis, kantin, okul temizlik görevlileri ve diğer ilgililere bu konuda eğitimler düzenleyerek, uygulamalar hakkında gerekli bilgilendirmeler gerçekleştirmiştir.

Belgelendirme programı ile oluşturulmak istenen süreç yönetiminin odak noktasında öğrencilerimizin sağlığının korunması yer almaktadır. Öğretmenlerimiz başta olmak üzere öğrencilerimizi etkileyen tüm tarafların buna destek vermesi sağlanmalıdır. Derslerimizde düzenli olarak, genel ve kişisel hijyen ile ilgili bilgilendirmeler yapılmakta ve ortak yaşam alanlarında uymamız gereken hususlarda sürekli davranış değişikliği kazandırılmaktadır” dedi.

Özellikle risk odaklı süreç yönetimi yaklaşımı ile sürekli iyileşen ve verilerin izlenebilirliğini sağlayan bir yönetim sistemi anlayışı ile okullarımızın yönetilmesini önemseyen Bakanlığımız, farklı kapsamlarda da Türk Standartları Enstitüsü ile birlikte çalışmalarını devam ettirme arzusundadır.

Bu noktada tüm imkanları ile Bakanlığımızın çalışmalarına desteklerini esirgemeyen TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin nezdinde tüm TSE ailesine teşekkürlerimi sunuyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Okul Müdürü Barış Bektaş ise “Okulumuz Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu içerisinde belirtilen tüm faaliyetler, eylem planları, talimatlar, eğitimler vb. işlemler tam olarak yerine getirilerek Okulum Temiz Belgesi almaya hak kazanmıştır. Bu belgeyi almasında desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Konuşmaların ardından Okulum Temiz Belgesi, Gazi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’ne takdim edildi.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön