6. DÜNYA HELAL ZİRVESİ

TSE Genel Sekreter Yardımcısı Aktürk: "Helalde SMIIC'in Standartları Geçerlidir'

6. Dünya Helal Zirvesi’nin “Helal Pazarı ve Helal Kalite Altyapısı” oturumunda konuşan Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Genel Sekreter Yardımcısı İlhami Aktürk, “Helalde belgelendirme terimi ‘uygunluk’ değerlendirmesini de kapsıyor. Türkiye’de helal standartları olarak SMIIC’in standartları geçerlidir. Biz Türkiye ve TSE olarak onu kabul ettik” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC), İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) ve Discover Events iş birliğinde gerçekleştirilen 6. Dünya Helal Zirvesi, 21-23 Aralık tarihinde İstanbul’da yapıldı.

Bu yıl “Herkes için Helal: Üretimden Tüketime Her Yönüyle Helal” başlığıyla düzenlenen ve helal sektör oyuncularını ile yatırımcılarını bir araya getiren zirvenin açılışında konuşan SMIIC Genel Sekreteri İhsan Övüt, helal standartlarının önemini anlattı.

İnsanoğlunun hayat standartlarının yükselmesinin öneminden bahseden Övüt, “Helal sektörü standardizasyondan ayrı düşünülemez. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz. Helal ile standardizasyonu profesyonel bir çatı altında bir araya getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Övüt, son 10 yılda helal sektörünün küresel bir boyuta ulaştığını kaydederek, sektörle ilgili 11 helal standardı yayımladıklarını bildirdi.

Helal Akreditasyon Kurumu Başkanı Zafer Soylu ise helal ekonomisinin global alanda 4 trilyon dolardan fazla bir değere sahip olduğunu belirterek, helal ürünlerin öneminin global ölçekte her geçen gün arttığını söyledi.

Konuya sürdürülebilir helal tedarik zinciri olarak baktıklarını, Müslümanların hassasiyetlerini hesaba katarak Müslüman olmayanların da helali tercih edebildiğini dile getiren Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Helal anlamında paydaşlar güçlükler yaşamakta ve helal sertifikalı ürünlere ulaşmakta zorlanmaktadır. Helal ürünlerin sertifikalandırılması ve bunun ortak standartlar bazında yapılması oldukça önemlidir. Bu sertifikaların karşılıklı olarak tanınması ile olacaktır. Biz İslam iş birliği ülkeleri bu sorunları aşmaya çalışıyoruz.”

6. Dünya Helal Zirvesinin “Helal Pazarı ve Helal Kalite Altyapısı” oturumunda söz alan, TSE Genel Sekreter Yardımcısı İlhami Aktürk ise “Helal Belgelendirmenin Önemi” başlıklı bir konuşma yaptı.

Aktürk, “Helalde belgelendirme terimi ‘uygunluk’ değerlendirmesini de kapsıyor. Türkiye’de helal standartları olarak SMIIC’inkiler geçerlidir. Biz Türkiye ve TSE olarak onu kabul ettik. Almanya’da karşımıza bir madde çıkıyor, ‘ticaretin yüzde 80’i teknik mevzuatlar ve standartlardan etkileniyor’ diye. Bundan dolayı teknik düzenlemeler ve standartlar ticaret açısından büyük önem arz ediyor. Örneğin ticaret yapıyorsunuz, elma satıyorsunuz ama elmanın 100 çeşidi var. İşte bu noktada herkesin aynı elmayı anladığı ve onu kast edecek şekilde bir tanımlama yapmamız gerekiyor. Burada bir tanım belgesi olması gerekiyor ki bu belge, teknik bir sözleşme mevzuatı da olabilir veya o elmayı tanımlayan konsensusa dayalı bir belge de, işte buna standart diyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen 6. Dünya Helal Zirvesi, online ve uluslararası katılımlarla hibrit olarak gerçekleştirildi. 

“Herkes için Helal: Üretimden Tüketime Her Yönüyle Helal” başlığıyla düzenlenen zirvede, 15 ülkeden 60 konuşmacıyı ağırlandı. Etkinlikte helal gıda, kozmetik, turizm, ilaç, muhafazakâr giyim, İslami finans ve İslami yaşam gibi alanlarda konferanslar verildi.

Zirveyle eş zamanlı olarak e-Halal Expo 2020 etkinliği de gerçekleştirildi.

 

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da Google+'da
Eski Siteye Dön