Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: Güven artıracak vizyoner politikaları hayata geçirdik

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bakanlığın 2021 yılı bütçesine ilişkin sunup yaptı, milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı. Varank sunumunda, dünyadaki gidişat, son bir yılda yaptıkları ve gelecekte yapacakları işlerle ilgili vizyonlarına yer verdiklerini söyledi.

Türk Standardları Enstitüsünün (TSE) rutin muayeneye odaklandığı bir kontrol mekanizması oluşturduklarını anımsatan Varank, 1 milyon 200 bin ölçü aletinin denetimini, ürün güvenliği kapsamındaysa 20 bin ürünün piyasa gözetimi ve denetimini yaptıklarını dile getirdi.

TSE’nin pandemi döneminde sanayi ve hizmetler sektöründe güveni artıracak vizyoner politikaları hayata geçirdiğine dikkat çeken Bakan Varank, “Yıkanabilir bez maskeler için TSE K 599 kriterini belirleyip, üreticilerin kullanımına sunduk. İmalat sanayiinde çalışan emekçilerimizin sağlığını korumak ve üretimde devamlılığı sağlamak için alınması gereken önlemlere yönelik kılavuz hazırladık. Bu kılavuzu hizmetler sektörü için de geliştirdik. Kılavuzdaki şartları taşıyan firmalara Covid-19 güvenli üretim, güvenli hizmet ve güvenli turizm belgeleri vermeye başladık. Alışveriş merkezleri için de bir belgelendirme modeli oluşturduk. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte ‘Okulum Temiz’ belgelendirme çalışmasını başlattık. YÖK ile iş birliği yaparak, Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzunu hazırladık” diye konuştu.

TSE’nin düzenlediği test raporları ve belgelerle uluslararası tanınırlığını artırdığına işaret eden Varank, “TSE, İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) standartlarına göre Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından akredite edilen ilk kuruluş oldu. Ekim ayı itibarıyla 239 firma TSE’den Helal Belgesi aldı. Bunun yanı sıra üreticilerimizin küresel rekabet gücünü artırmak, test ve sertifikasyon alanında yurt dışı bağımlılıklarını azaltmak için son teknolojilerle donatılacak Ankara Temelli Kalite Kampüsünün yapımına başlıyoruz” diye konuştu.

Bakan Varank’ın milletvekillerinin sorularını yanıtlamasının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile aralarında TSE’nin de bulunduğu bağlı ve ilgili kuruluşların bütçeleri komisyonda kabul edildi.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da Google+'da
Eski Siteye Dön