Sağlıklı Turizmde İlk Belgelendirme TSE´den

İç turizmden yabancı ziyaretçilere, ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan geniş yelpazede alınması önerilen tedbirleri içeren Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı kapsamında ilk belge verildi. Türk Standardları Enstitüsü (TSE) denetçileri, başvuru üzerine ilk belgelendirmesini yaptı. Program kapsamında ilk belgeyi Antalya Serik’deki Sueno Hotels Golf Deluxe Belek almış oldu.  Belgelendirmeyi duyuran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Üretim cephesinde olduğu gibi, turizmde de Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı başladı. TSE, Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı kapsamında ilk belgeyi Antalya’da beş yıldızlı bir otelimize verdi. Böylece ilgili tesis, güvenilir olduğunu kanıtlamış oldu. Sektörde belgeli tesis sayısı arttıkça, turistler açısından tercih edilme oranı da artacak” dedi.

Dünya genelinde 212 ülke veya bölgeye yayılarak pandemiye dönüşen yeni tip korona virüs (Covid-19) nedeniyle birçok ülke sınırlarını kapattı. Devletler, iç ve dış hat uçuşlarını iptal etti, sokağa çıkma kısıtlamaları uyguladı. Virüsün yayılmasını engellemek için alınan bu tedbirler birçok sektör gibi turizmi de etkiledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı da, geçtiğimiz günlerde turizmde “normalleşme” adımları kapsamında otellerde alınması planlanan önlemleri içeren Sağlıklı Belgelendirme Programı başlattı.

Dünyada İlklerden

Dünyada ki ilk örneklerden biri olan Sağlıklı Turizm Belgelendirme programı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları, aralarında TSE’nin de yer aldığı tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle hazırlandı. Zorunlu olmayan, istek üzerine yapılan belgelendirme sürecini başlatmak isteyen işletmeler, önce ilgili bakanlığın yetkili kıldığı ulusal ya da uluslararası belgelendirme kuruluşlarına başvuruda bulunuyor.

Hangi Kriterlere Bakılıyor

Sürecin başlatılmasıyla ilgili kuruluşun gönderdiği denetçi; konaklama ve yeme-içme tesislerini ayrı ayrı kriterler çerçevesinde belirlenen standartlara göre denetliyor. Sağlıklı Turizm Belgesi’ni vermeye yetkili olan belgelendirme kuruluşları; tesislerin hijyen ve sağlık denetimini yaparak uygunluk değerlendirmesi raporları hazırlıyor. Başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderilerek, kriterlere uygun hizmet verilip verilmediğine bakılıyor.
Denetimleri geçen işletmelere verilecek olan Sağlıklı Turizm Belgesi, tesisin görünen noktalarına asılacak. Belgenin üzerindeki kare kod sayesinde de müşteriler tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabilecek.

Belgenin Avantajları

Tüm sürecin şeffaflık kazandığı Sağlıklı Turizm Belgesi ile turizm tesisleri; çalışan, müşteri ve diğer ilgili taraflara güvenli bir tesis olduğunu bildirmiş oluyor. Belgeyi alan tesisler; periyodik olarak hijyen ve sağlık denetimlerinden geçen işletme olarak güven tesis ediyor. Belgenin ilgili bakanlığın web sitesinden yayımlanmasıyla da işletmelerin tanıtımına katkı verilerek, salgın süresince misafir kapasitesinde artış sağlanıyor.

İlk Belge TSE’den

Konusunda uzman personeli, 60 yılı aşan belgelendirme tecrübesi, yaygın hizmet ağı ile hizmet veren TSE, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sağlıklı Turizm Belgelendirmesi yapmak üzere yetkilendirilmişti. Antalya Serik’deki Sueno Hotels Golf Deluxe Belek’in başvurusu üzerine denetçilerini gönderen TSE, Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı kapsamında ilk belgesini verdi. Böylece ilk belgelendirme de turizmin başkenti Antalya’da yapılmış oldu.

Varank: Tesis Güvenilir Olduğunu Kanıtladı

Adana İstişare Ve Değerlendirme Toplantısına katılan Bakan Varank, Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı kapsamında TSE’nin vermiş olduğu belgeye değindi. Üretim cephesinde olduğu gibi, turizmde de Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programının başladığını ifade eden Bakan Varank, “Bu belge verilirken; konaklama ve yeme-içme tesisleri farklı kriterler doğrultusunda belirlenen standartlara göre değerlendiriliyor. TSE Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı kapsamında ilk belgeyi bugün Antalya’da beş yıldızlı bir otelimize verdi. Böylece ilgili tesis, güvenilir olduğunu da kanıtlamış oldu. Sektörde belgeli tesis sayısı arttıkça, turistler açısından tercih edilme oranı da artacak” dedi.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da Google+'da
Eski Siteye Dön