TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu"nu Değerlendirdi

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, sanayi işletmelerinde Covid-19’la mücadelede alınması gereken önlemlere yer veren “Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu”nu değerlendirdi. Güvenli üretim ile ilgili toplumsal hassasiyet bulunduğunu belirten Şahin, “Sanayi sektörünün bu tür düzenlemelere çok ihtiyacı olacağını düşünüyorum. Bütün dünya, covid-19 salgını süresince güvenli bir üretim yapılıp yapılmadığı, buna ilişkin tedbirlerin alınıp alınmadığıyla ilgili bir toplumsal hassasiyet içerisinde. Bütün taraflar açısından baktığınız zaman bu kurallara uygun olarak yapılmış olan üretimin toplumsal bilincin karşılığı olduğu gibi sağlık bilincinin karşılığı olarak da bir güveni ifade ettiğini söyleyebiliriz” dedi.

“Hijyen Konusunda Yönetim Sistemi Hazırlamıştık”

TSE Başkanı Şahin,  sanayi işletmelerinde Covid-19’la mücadelede alınması gereken önlemlere yer veren “Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu” tanıtım toplantısının ardından değerlendirmede bulundu.  TSE’nin birçok konuda standart, kriter ve kılavuz hazırlama konusunda milli standardizasyon teşkilatı olduğunu belirten Şahin, “Yaklaşık 2 yıl önce hijyen ve sanitasyon konusunda TSE’nin hazırlamış olduğu bir yönetim sistemi var idi. Bu yönetim sistemine uygun olarak da Türkiye’de birçok firma belgelendirilmişti. O tarih itibariyle dünyanın böyle bir pandemi yaşayacağı, bu tür bir sıkıntıyla karşılaşacağımızdan haberdar değildik. Fakat bu dönem, TSE’nin daha önce yapmış olduğu yönetim sistem hazırlığını bir şekilde tekrar gündeme getirmiş oldu” dedi.

“Bilim Kurulunun Görüşünü Aldık”

Bu süreçte en önemli ayaklardan bir tanesinin ekonomide üretim çarklarının devam etmesi olduğunu aktaran Şahin, “Bütün dünya ülkeleri aldıkları birtakım tedbirlerle ve normalleşme süreci dedikleri bu sürecin içerisinde esasında üretimin aksamadan devam etmesine yönelik olan tedbirleri almaya çalışıyorlar. Bize bu konuda doğrudan Bakanımız Mustafa Varank Bey’in şöyle talimatı oldu: ‘Biz TSE olarak üreten sektörlerin özellikle sanayinin bu normalleşme döneminde uyulması gereken tedbirleri içeren bir kılavuz hazırlayabilir miyiz ve bunu da bir belgelendirme sistemiyle taçlandırabilir miyiz?’ Bunun üzerine biz, özellikle Organize Sanayi Bölgeleri gibi bölge kavramıyla organize olarak yürütüldüğü sanayi bölgeleriyle, sanayi odalarıyla, kurumsal bu sisteme sahip iyi uygulama örnekleriyle, sendikalarla, olabilecek bütün kesimlerle görüş alıverişinde bulunup özellikle normalleşme döneminde sanayinin uyması gereken tedbirlerle alakalı bir doküman hazırladık. Bu dokümanı Sağlık Bakanlığı Bilim Kuruluna sunduk. Bilim Kurulundan aldığımız öneriler çerçevesinde de nihai haline getirdik” ifadesini kullandı.

“Güvenli Üretim Konusunda Hassasiyet Var”

Sanayi sektörünün bu tür düzenlemelere çok ihtiyacı olacağını düşündüğünü ifade eden Şahin, “ TSE tarafından hazırlanmış olan gerek standartlar gerekse kriterler esasında ihtiyari dokümanlardır. Uygulayıcıya bunu zorla uygulayacaksınız anlamında bir şey yoktur ama gerek sağlık otoritelerinin gerekse idari otoritelerin bu dönemde olmazsa olmaz kurallar olarak benimsenmesi ve uygulanmasına yönelik bir tavsiyeleri olabilir. Özellikle sanayi sektörünün bu tür düzenlemelere çok ihtiyacı olacağını düşünüyorum. Bütün dünya, covid-19 salgını süresince güvenli bir üretim yapılıp yapılmadığı, buna ilişkin tedbirlerin alınıp alınmadığıyla ilgili bir toplumsal hassasiyet içerisinde. Bütün taraflar açısından baktığınız zaman bu kurallara uygun olarak yapılmış olan üretimin toplumsal bilincin karşılığı olduğu gibi sağlık bilincinin karşılığı olarak da bir güveni ifade ettiğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

“Dinamik Bir Doküman”

Şahin belgelendirme sürecine ilişkin de şu bilgileri verdi: “Öncelikle bu değerlendirmeye girecek olan firmalar, kuruluşlar, bu kılavuzu TSE’den edindikten sonra önce kendileri bu kılavuzda yazanlara ne ölçüde uyuyorlar, ne ölçüde hazırlıkları var buna bakacaklar. Kendilerine bir eylem planı hazırlayacaklar. Bu hazırlıklarının arkasından biz gerekli uzmanlarımızla bunların ne ölçüde uygulandığını yerinde göreceğiz ve bu yerinde görme sonucunda da belgelendireceğiz. Pandemi sürecinde bugün doğru bilenenler yarın değişebiliyor. Bu çok dinamik bir doküman. Toplumsal gelişmeler, sosyal hayattaki gelişmeler öyle durumlar gösterir ki bu şartlardan daha da geriye gitmek zorunda kalabiliriz. Kuruluşların esasında buna sürekli ihtiyacı olacak. Buna uyan firmalar yönetim sistemine geçişte hiçbir zorluk çekmeden hayatları içinde içselleştirecekler. Kılavuzun sanayi sektöründe üreten kesimlerde bütün paydaşların yararına bilgiler içerdiğini düşünüyoruz.”

 

Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu için tıklayınız.

 

TSE COVID-19 GÜVENLİ ÜRETİM BELGESİ BAŞVURU FORMU için tıklayınız.

TSE COVID-19 GÜVENLİ ÜRETİM BELGESİ KURULUŞ ÖN DEĞERLENDİRME SORU LİSTESİ için tıklayınız.

TSE COVID-19 GÜVENLİ ÜRETİM BELGESİ UYGUNLUK BEYANI için tıklayınız.

TSE COVID-19 SAĞLIKLI TURİZM BELGESİ BAŞVURU FORMU için tıklayınız.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön