Ölçü Aletlerinin Periyodik Muayeneleri Projesi Açılış Programı Gerçekleştirildi

Ölçü Aletlerinin Periyodik Muayeneleri Projesi Tanıtım Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. Proje kapsamında bazı ölçü ve tartı aletlerinin periyodik, stok ve ilk muayene işlemleri Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından yapılacak.

Toplantıya katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakanlığın geçtiğimiz ekim ayında bir yasal düzenleme yaparak bazı ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yapılmasında Türk Standardları Enstitüsünün yetkilendirildiğini hatırlattı.

Akaryakıt ve LPG servisleri ile hassas kütle ölçü aletlerinin muayenesinin daha önce Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince yapıldığını bildiren Varank, “Bundan böyle Bakanlığımız ani denetimlere ve şikâyet muayenelerine odaklanırken, TSE de periyodik muayenelerden sorumlu olacak. Bu düzenlemeyle birlikte ilk defa Bakanlık olarak çift taraflı denetim mekanizmasıyla hareket edeceğiz. Bu kapsamda yılın ilk iki ayında muayenesi TSE’ye devredilen ölçü aletlerinin başvurularını aldık. İşte şimdi de sahaya iniyoruz. Programımızın hemen ardından bahçede gördüğünüz araçlar yola çıkacak. 2 ile 200 ton arası kantarların muayenesi için 20’nin üzerinde vinçli kamyon; akaryakıt istasyonlarındaki dispanserler ve pompaların muayenesi için de 80 tam donanımlı muayene aracımız tüm Türkiye’ye hizmet verecek. Bu araçlarda ayrıca 200’e yakın eğitimli personelimiz de bulunacak ve teknik destek faaliyetleri yürütecek. Böylece, 2 yıl içerisinde ülke genelindeki yaklaşık 11 bin LPG ve 13 bin akaryakıt istasyonundaki 290 bin pompa ile 25 bine yakın kantarın periyodik muayenesi gerçekleştirilecek. Ayrıca tanker sayaçları ve lastik basınç-ölçerler gibi aletlerde muayeneden geçecek. İki senenin sonunda ülkemizin bu alandaki ilk dijital envanter sistemini kurmuş olacağız” diye konuştu.

İşin üretici ve tüketiciye katkısı, ekonomiye geri dönüşüne de değinen Varank, “üretim cephesinden baktığımızda, şunu çok net söyleyebilirim. Doğru üretim yapan, kurallara uyan ve üretimde kaliteyi önceleyen firmalar pazarda daha sıkı tutunacaklar. Hepimiz üretici olmasak da tüketiciyiz. Aldığımız ürünün miktarının doğru olması en doğal hakkımız. Eğer ölçü aleti hata veriyorsa, burada hakkaniyetten söz edemeyiz. Dolayısıyla verdiğimizin karşılığını doğru bir şekilde almak hem doğal hem yasal hakkımız. Şunun altını çizmekte fayda görüyorum. Biz elbette bugüne kadar denetimler yapıyorduk. Ancak bu yeni düzenlemeyle birlikte, mevcut kaliteyi daha yukarı çekip etkinliğimizi artırmak istedik. Bu amaçla da fiziki ve beşeri altyapımızı daha da güçlendirdik. Oluşturduğumuz bu yeni sistemle birlikte vatandaşımız akaryakıt aldığı pompanın, doğru ölçtüğünden ve sürekli kontrol edildiğinden emin olacak. Ya da kantarın başında hububatını tartan çiftçimiz, yaptığı ölçümden hiçbir şekilde kuşku duymayacak. Başta da ifade ettiğim gibi Bakanlığımızın Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri, bundan böyle ani denetimlere ağırlık verecek. Böylelikle hatalı ölçümle satış önlenecek, tüketici korunacak, haksız rekabet önlenecek, kaliteli ve hızlı hizmet sayesinde vatandaş memnuniyeti artacak. Nihai aşamada da etkin ve verimli işleyen bir piyasa mekanizması, daha da önemlisi bu piyasaya olan güven, kalıcı hale getirilmiş olacak” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TSE’nin faaliyetleri ve hedefleri hakkında şöyle konuştu:

“Enstitümüz teknik altyapısı, yetkin kadrosu ve yılların tecrübe birikimiyle milli kalite ve belgelendirme kuruluşu olarak başarılı işlere imza atıyor."

Bakın Kurumumuz:

  • Türkiye’nin en geniş konvansiyonel laboratuvar altyapısına sahip. Yılda 80 binden fazla deney ve kalibrasyon raporu veriyor.  
  • 100 binin üzerinde gözetim ve muayene faaliyeti gerçekleştiriyor.
  • Ürün ve yönetim sistemleri alanında 25 bin belgelendirme faaliyeti yürütüyor. Böylece ürünlerimizin iç ve dış pazarlarda yer alması için, sanayicinin ihtiyaç duyduğu belgelendirme hizmetleri yerine getiriliyor.
  • Bunların yanında hidroelektrik, güneş ve jeotermal enerji santrallerine uygunluk değerlendirme hizmetleri vererek, yerli üretimi destekliyor.
  • Avrasya ve Körfez ülkeleri başta olmak üzere, yurtdışında da uygunluk değerlendirme faaliyetlerimizi yaygınlaştırıyoruz.

Dolayısıyla TSE, ekonominin yapı taşları olan sanayiciler ve tüketiciler için yurt içinde ve dışında tarafsız, bağımsız, etkin ve güvenilir bir hizmet sunuyor. Biz bu güzide kurumumuzu hem bölgemizde hem de İslam ülkelerinde standardizasyon ve uygunluk değerlendirme faaliyetlerinin öncüsü yapmak istiyoruz. Bu manada sahada yeni üstlendikleri bu periyodik muayene göreviyle kabiliyetlerini daha da artırarak bölgesel marka olma yolunda önemli bir merhaleyi daha geçmiş olacaklar.

Sözlerimi noktalarken bugün bizleri yalnız bırakmadığınız için sizlere çok teşekkür ediyor, bu yeni değişikliğin ülkemize, üreticimize ve tüketicilerimize hayırlı olmasını diliyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum" 

Konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Varank, söz konusu denetimlerin “milli kalite ve belge kuruluşu” TSE’nin görünürlüğünü artıracağını söyledi. Varank, “TSE’yi piyasa gözetimi denetimi işine de katarak kurumun alandaki görüntülerini artırmış olacağız.” dedi.
 
TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin de söz konusu faaliyetlerin Bakanlık tarafından uzun yıllardır yapıldığını anımsatarak, “Bunların daha etkin yapılabilmesi, bakanlığın daha planlayıcı, daha kontrol edici ve şikayetler üzerine daha etkin denetimler yapabileceği bir konuma taşınması üzere bu uygulamaya geçtik.” ifadelerini kullandı.
 
Şahin, artık Türkiye genelinde daha yoğun ve daha hızlı hizmet vermeye çalışacaklarını bildirdi.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da Google+'da
Eski Siteye Dön