Kazakistan Teknik Regülasyon ve Metroloji Komitesi Başkanı ve Bağlı Kuruluşların Üst Düzey Temsilcileri TSEyi Ziyaret Etti

Kazakistan Teknik Regülasyon ve Metroloji Komitesi (KAZMEMST) Başkanı Sayın Arman ŞAKKALİYEV ve KAZMEMST’e bağlı kuruluşların üst düzey yöneticileri TSE’yi ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Kazakistan Heyeti TSE Gebze Kalite Kampüsü ve Tuzla Laboratuvarlarında incelemelerde bulundu.  

Ayrıca, KAZMEMST ve bağlı kuruluşlarının faaliyet alanlarının geliştirilmesine yönelik Türkiye’nin tecrübelerini paylaşmak ve ülkemizdeki kalite altyapısı ile ilgili faaliyetler hakkında bilgi almak amacıyla, Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü, TÜRKAK, HAK temsilcileriyle TSE  Başkanı Sayın Prof. Dr. Adem ŞAHİN’in başkanlığında bir toplantı düzenlendi. Toplantıda kurumların görev alanına giren çeşitli konularla birlikte, teknik regülasyon, AB ve Avrasya Ekonomik Birliği (EEU) direktifleri, muayene- gözetim, helal ve organik ürün belgelendirmesi ile yeni işbirliği alanları, ithal ürün belgelendirmesi ile piyasa gözetimi ve denetimi konusunda Türkiye’nin tecrübeleri aktarıldı.

KAZMEMST Başkanı Arman ŞAKKALİYEV, KAZMEMST ile TSE arasındaki ilişkilerin önemini vurgulayarak, özellikle standardizasyon, eğitim, uygunluk değerlendirme ve TSE’nin diğer faaliyetlerinde ortak aksiyon gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sayın ŞAHİN, TSE ile KAZMEMST arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini ve yeni alanlarında işbirliğine hazır olunduğunu belirtti.

Söz konusu ziyaret programı kapsamında TSE ile KAZMEMST arasında 2020 İşbirliği Eylem Planı imzalandı.

 

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da Google+'da
Eski Siteye Dön