TSE ile Pakistan Standart ve Kalite Kontrol Kurumu arasında Standardizasyon, Uygunluk Değerlendirmesi, Metroloji ve Eğitime İlişkin Uygulama Programı İmzalandı

Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 6'ncı toplantısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Pakistan Başbakanı İmran Han, Pakistan’da bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Han’ın ortak basın toplantısı öncesinde Türkiye ile Pakistan arasında 11 stratejik anlaşma imzalandı.

Buna göre, "Türkiye Cumhuriyeti ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Arasında Stratejik Ekonomik Çerçeve İlanı" Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Pakistan Başbakanı Han tarafından imzalandı.

"Türk Standardları Enstitüsü ile Pakistan Standart ve Kalite Kontrol Kurumu arasındaki Standardizasyon, Uygunluk Değerlendirmesi, Metroloji ve Eğitime İlişkin Uygulama Programı" ise TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ve PSQCA Genel Müdürü Abdul Alim Memon tarafından imzalandı.

İki ülke hükümetleri arasında "Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması"na Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Pakistan Savunma Bakanı Pervez Hattak imza koydu.

"Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Demiryolu Bakanlığı Arasında Demiryolu Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı" Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile Pakistan Demiryolu Bakanı Şeyh Reşid Ahmed tarafından imzalandı.

"PTT AŞ ile Pakistan Posta İdaresi Arasında İşbirliği Mutabakatı" ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan ile Pakistan Haberleşme Bakanı Murad Sayid tarafından imza altına alındı.

"Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı Hazine Heyeti Arasında Ticaretin Kolaylaştırılması ve Gümrük Konularında İşbirliği Alanında Mutabakat Zaptı" Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Pakistan Başbakan Danışmanı Abdul Hafız Sheikh tarafından imzalandı.

"Türkiye Cumhuriyeti Helal Akreditasyon Kurumu ile Pakistan Ulusal Akreditasyon Konseyi Arasında Helal Akreditasyonuna İlişkin Mutabakat Zaptı"na Ticaret Bakanı Pekcan ile Pakistan Bilim ve Teknoloji Bakanı Favad Çaudri imza koydu.

İki ülke hükümetleri arasında "Turizmin Geliştirilmesi ve Kolaylaştırılması Anlaşması" ise Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ile Pakistan Eyaletlerarası Koordinasyon Bakanı Fehmida Mirza tarafından imzalandı.

"Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ile Pakistan Yayıncılık Kurumu Arasında İşbirliği Protokolü"nü TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ile PBC Genel Müdürü Samina Vakar imzaladı.

"Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ile Pakistan Televizyon Kurumu Arasında İşbirliği Protokolü" TRT Genel Müdürü Eren ile PTC Genel Müdürü Amir Mansur tarafından imzalandı.

İki ülke hükümetleri arasındaki "Diaspora Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı"nı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren ile Yurtdışındaki Pakistanlılar ve İnsan Kaynakları Kalkınması Bakan Yardımcısı Amir Hasan imzaladı.

 

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da Google+'da
Eski Siteye Dön