Türk Standardları Enstitüsü (TSE), Onaylı Malzeme Kuruluşu Olarak Yetkilendirilmiştir

Ülkemizin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santralinde kullanılacak ürün ve ekipmanların yerli tedarikçilerden temin edilmesine yönelik süreç Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinesinde sürdürülmektedir. Bu kapsamda Güvenlik Seviyesi 4 ve herhangi bir güvenlik sınıfına dâhil olmayan ürün ve ekipmanların tedarikine ilişkin kurucu firma olan Akkuyu Nükleer Anonim Şirketince, bu ürünlerin yetkilendirilmiş bir malzeme onay kuruluşu tarafından test ve belgelendirme süreçlerinin ardından onay verilmesi durumunda ürünlerin tedarik edilebileceği belirtilmiştir. Bu kapsamda yaklaşık 1 yıldır süren görüşmeler ve denetimlerin ardından 07 Ocak 2020 tarihinde Enstitümüz yerel malzeme onay kuruluşu olarak yetkilendirilmiştir.

Enstitümüzün malzeme onay kuruluşu olarak yetkileri;

  • Proje gereksinimleri (Standart, yönetmelik, prosedür vb.) ile ülkemizde geçerli standart, yönetmelik ve mevzuatların eşleştirildiği karşılaştırma raporlarının düzenlenmesi,
  • Karşılaştırma raporu doğrultusunda üretim yerinde incelemelerin gerçekleştirilmesi,
  • Karşılaştırma raporu doğrultusunda ürün testlerinin gerçekleştirilmesi,
  • Testler ve üretim yeri inceleme süreçlerinin uygun olması halinde ürün belgesinin düzenlenmesi,
  • Belgeli firmaların yerli üretici kataloğuna işlenmesidir.

Nükleer güç santrali projesine ürün tedarik etmek isteyen firmalarımızın yukarıda belirtilen süreçleri tamamlayarak kataloğa dâhil edilen ürünleri Akkuyu Nükleer Anonim Şirketince tedarik edilebilecektir.

İletişim Bilgileri:

mmo@tse.org.tr

tderelioglu@tse.org.tr

+90 0312 416 6575

+90 0312 416 6445

 

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da Google+'da
Eski Siteye Dön