TSE, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) standardizasyon faaliyetlerinde etkinliğini artıracak

1906 yılından bu yana tüm dünyada elektroteknik alanında uluslararası standartları hazırlayan Uluslararası Elektroteknik Komisyonu'nun (IEC) dış ilişkiler sorumlusu Antoinette Pitteloud 18 Nisan 2016 tarihinde TSE'ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

IEC'nin yeni dönemde TSE ile ortaklaşa yapabileceği yeni işbirlikleri hakkında TSE Genel Sekreter yardımcısı Doğan Yazar ile ikili görüşmelerde bulunan Pitteloud, Komitenin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. TSE'nin 1956 yılında başladığı IEC üyeliğinin 60 yıldır kesintisiz bir şekilde devam ettiğini ve IEC altında faaliyet gösteren 177 teknik komitede Türkiye adına TSE'nin 30 teknik komitede tam üye (P-member), 65 teknik komitede ise gözlemci üye sıfatıyla bulunduğunu belirten Pitteloud, bu işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.  

IEC Dış İlişkiler Sorumlusu Pitteloud ziyareti kapsamında Türkiye IEC Ulusal komisyonu ile tanışma toplantısı gerçekleştirdi. Pittieloud toplantıda, IEC Genel Merkezi olarak, Türkiye Ulusal Komitesi'nden beklentilerini anlattı, Türkiye’nin IEC faaliyetlerine daha aktif ve etkin olarak katılım sağlamasının önemini vurguladı.

Söz konusu toplantıda ayrıca TSE'nin IEC yönetim organlarından biri olan Standardizasyon Yönetim Kurulu'na (SMB) iştiraki için neler yapılması gerektiği konuşuldu. 4. Sanayi devrimi üzerine çalışmalarda bulunan strateji grubu 8'e (SG 8) TSE'nin nasıl dahil edilebileceği üzerinde de değerlendirmelerde bulunuldu.

Toplantıda, TSE'nin gelişmekte olan ülkelerin IEC standardizasyon faaliyetlerine katılımını teşvik etmek üzere IEC adına danışman ve rehber (mentorship programme) kuruluş olması yönünde fikir birliğine varıldı. Ayrıca TSE'nin IEC'nin yıllık olağan Genel Kurulu'na ülke olarak ev sahipliği yapma teklifi de Dış İlişkiler Sorumlusu Pitteloud'a iletildi.

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön