"İş Yerleri - Cep telefonu (ikinci el) yenileme merkezleri için kurallar ", HYB için Türk Standardı tasarısının hazırlanmasına devam ediliyor. Görüşlerinizi bekliyoruz.

Hâlihazırda piyasada kullanılan cihazların ekonomiye tekrar güvenli bir şekilde kazandırılması amacıyla; Ticaret Bakanlığı kullanılmış cep telefonları ve tabletlerin yenilenmesi, sertifikalandırılması ve yeniden satışa sunulması sürecine ilişkin faaliyetleri kapsayan düzenlemeyi 22.08.2020 tarihli Resmî Gazete ’de yayınlayarak yürürlüğe almıştır.

Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmeliğin "Genel esaslar" başlıklı beşinci maddesinde yenileme işleminin; "Yenileme merkezlerinin kuruluşu" başlıklı altıncı maddesinde ise yenileme merkezlerinin Türk Standardları Enstitüsü'nün belirlediği standartlara uygun olması gerektiği hüküm altına alınmıştır.

Bu kapsamda Enstitümüz koordinasyonunda İş Yerleri - Cep telefonu (ikinci el) yenileme merkezleri için kurallar standart tasarısının hazırlanmasına başlanmıştır.

Cep telefonu yenileme merkezleri; ikinci el telefon ticaretinde, önceki kullanıcı ile illiyet bağının kaldırılması, cihazların varsa onarılması ve değiştirilmesi gereken bileşenlerinin değiştirilmesi ile sonraki kullanıcıya hazır hale getirilmesi işlemini kapsamaktadır. Bu işi yapacak yerler aynı zamanda bu cihazların sorumluluğunu da üstlenecek ve yönetmelikte belirtilen süre kadar garanti sunmak durumunda olacaktır. Ayrıca bu işletmelerin yönetmelikte belirtildiği üzere 10 milyon TL ödenmiş sermayesi bulunan işletmeler olması ön şart olarak bulunmaktadır.

Diğer tüm detaylar için yönetmeliğe bakılmalıdır.  https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/08/20200822-6.htm

Hazırlık çalışmaları devam eden standart tasarısı yayınlandığında yenileme merkezi olarak faaliyet göstermek isteyen işletmeler personel yeterlilik şartları dahil olmak üzere tesislerinin standarda uygunluğuna dair TSE’den belgelendirme başvurusu yapmaları gerekecektir. TSE’den alacakları uygunluk belgesi ile Ticaret Bakanlığından yenileme yetki belgesi alarak faaliyet gösterebileceklerdir.

Söz konusu standardın hazırlanması ve yayınlanması sürecinde yenileme merkezleri hakkında teknik bilgisi olan tüm ilgili paydaşların mütalaa sürecinde görüş ve önerilerini paylaşması kıymetlidir. Standart tasarısı mütalaa için hazırlanma aşamasında olup mütalaa görüşleriniz için link yine bu sayfadan paylaşılacaktır.

Dosya sorumlusu: Atiye Ölçer aolcer@tse.org.tr

Saygılarımızla duyurulur.

 

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da Google+'da
Eski Siteye Dön