EX/II ve EX/III araç üst yapı üreticilerinin dikkatine! - 06.12.2019

Sayın ilgili,

TSE K 560 ‘Patlayıcı Madde ve Nesneleri Taşıyan EX/II ve EX/III Araçların Yük Bölmelerinin, Üst Yapılarının, Konteynerlerinin Tasarım, Test ve Muayeneleri’ kriteri kapsamında imalatçı firmaların belgelendirmesi TSE Ulaşım Lojistik Merkez Başkanlığı altında yer alan Otomotiv Belgelendirme Müdürlüğü (0312 592 50 30) tarafından yapılmaktadır. Başvuru yapmak isteyen üst yapı imalatçıları TSE Başvuru Portal üzerinden Ulaşım Lojistik > Otomotiv Belgelendirme adımlarını takip ederek TSE K 560 belgelendirme başvurularını yapabilirler.

Kriteri satın almak için: /IcerikDetay?ID=154&ParentID=9111

Ulaştırma bakanlığı tarafından belirlenen 15 Kasım 2018 tarihinden itibaren, uyumluluk grubu B ve D patlayıcılarının birlikte taşımacılığı sadece TSE K 560 kriteri kapsamında onaylı ADR’li EX/III araçlarda yapılabilmektedir. 01.09.2019 tarihinden sonra yapılacak EX/III araçların ADR Araç Uygunluk ilk muayenelerinde, araçta karışık yükleme yapılmasa dahi üst yapının TSE K 560 onaylı olması aranacaktır.

Bu amaçla 01.09.2019 tarihinden sonra, EX/III araçların ADR Araç Uygunluk ilk muayenelerinde, araç üst yapısının TSE K 560 onaylı imalatçı tarafından imal edildiğini gösterir beyan, zorunlu olacak talep edilecektir.

TSE K 560 onaylı araçların belgelendirme süreci aşağıdaki gibidir:

  1. Üst yapı imalatçısı firma TSE K 560 başvurusu yapar ve TSE K 560 belgesini alır. (Belgelendirme, ISO 9001 gerekliliklerinin kontrolü (kalite yönetim sistemi) ve akabinde bitmiş ürünün (üst yapı) kontrolü şeklinde iki aşamadan oluşmaktadır. Üst yapıda kullanılan ürünlerin (Metal, kontrplak, taş yünü, alçı levha vb.) sertifikaları denetim sırasında ibraz edilmelidir.
  2. Araçta gerekli tadilat yapılır ve tadilat sonrası her araç için http://randevu.tse.org.tr üzerinden T9 (ADR Araç Uygunluk) başvurusu yapılır. İlk defa belge alacak araçlar için ilk muayene, daha önce T9 (ADR Araç Uygunluk) belgesi almış ve TSE K 560 kapsamında tadil edilmiş araçlar için periyodik başvuru yapılır. Eski belgesinin geçerliliği devam eden araçlar için belgenin yeniden düzenlenmesi başvurusu yapılabilir.
  3. TSE K 560 kapsamında imal edilmiş EX/III araçların ilk muayenelerinde, tadilat sonrası yapılan periyodik başvurularında veya tadilat sonrası yapılan belgenin yeniden düzenlenmesi başvurularında rutin evraklara ek olarak;
  • TSE K 560 imalatçı beyanı (imzalı kaşeli olarak)
  • TSE tarafından üst yapı imalatçısına verilen Koruyucu Bölme, Ayırma Paneli veya Muhafaza Kutusu Onay Raporu
  • Koruyucu bölme veya ayırma panelinin, arkadan(plaka görünecek şekilde), sağdan ve soldan (kapılar açık) resmi yüklenmelidir.

 

TSE K 560 belgeli üst yapı imalatçılarına ulaşmak için; aşağıdaki linke tıklayıp TS NO kısmına TSE K 560 yazarak aratabilirsiniz.

https://basvuruportal.tse.org.tr/Genel/FirmaArama.aspx

Bilgilerinize

Bu İçeriği Paylaş : Facebook'da Twitter'da
Eski Siteye Dön