TSE Otomotiv Test Merkezi Bursa’ya kurulacak.

30.01. 2013
TSE Başkanı Hulusi Şentürk: “Türkiye’nin 30 yıllık hayali, Bursa’da hayata geçecek. Dünyadaki en ileri test teknolojisinin kullanılacağı bu merkez sayesinde hem yerli kaynakların yurtdışına akışı durdurulacak hem de başta komşu ülkeler olmak üzere geniş bir coğrafyadan ülkemize araç testiyle ilgili müşteri gelecek.”
 

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) İnegöl İrtibat Ofisi açılışı nedeniyle yapılan törende konuşan TSE Başkanı Hulusi Şentürk, uzun süredir kurulması için yer tahsisi beklenen Otomotiv Test Merkezi’nin Bursa’da yapılacağının müjdesini verdi.

Otomotiv Test Merkezi ile ilgili çalışmaların tamamlandığını ifade eden Şentürk, böylesine devasa bir yatırımı gerçekleştirecek olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Türkiye'nin 30 yıllık hayalinin, Bursa Yenişehir’de Otomotiv Test Merkezi olarak hayata geçeceğini anlatan Şentürk: “Sayın Başbakanımız bunu onayladı. Arkasından bununla ilgili resmi bir yazı bize geldi. Resmi yazı kapsamında arkadaşlarımız Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile görüşme yaptı” dedi.

Şentürk, Balkanlar ve Ortadoğu’nun en büyük test merkezini yapacaklarının altını çizerek, merkezin istihdama katkı sağlamasının yanı sıra testler için her yıl yurt dışındaki kuruluşlara harcanan 30-35 milyon dolarlık bir bütçeyi de Türk ekonomisine kazandıracağını kaydetti.

Özellikle yerli otomobil markası üretebilmek ve otomotiv yan sanayisinde yeni ürün tasarımlarının önünü açabilmek için böyle bir test merkezinin zorunlu olduğunu vurgulayan Şentürk: “İlk başta arsa nereden verilirse, oraya yapmaya hazırdık. Bursa milletvekillerimiz gerçekten müthiş bir gayret ortaya koydu. Beni de çok sıkıştırdılar. Sayın Valimiz gerçekten bir bürokrattan beklenmeyecek bir hızda hareket etti. Hatta bizim eksiğimizi bile kendisi gidererek, çok hızlı karar almamızı sağladı. Sayın Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç’a da bu konudaki desteklerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Türkiye, Bursa ve TSE için çok önemli olan büyük bir yatırımı inşallah Bursa’ya kazandıracağız” dedi.

Test Merkezinin TSE tarafından finanse edileceğine işaret eden Şentürk, herhangi bir kredi kullanılmasının söz konusu olmayacağını söyledi.

Şentürk şöyle konuştu: “Plan ve imar uygulamaları belli bir süreç alacaktır. Ondan sonra uygulama projesini yapıp, akabinde ihaleye çıkacağız. Küçük bir yatırımdan bahsetmiyoruz. Kendi alanında dünyanın en ileri test teknolojilerinin kullanıldığı bir merkez olacak. Yani birkaç merkez içerisine girmiş olacak kapasite itibarıyla. İlk başta yaklaşık 250 mühendis istihdam edilecek, ancak buranın iş hacmi arttıkça istihdam da artacak. Dünyadaki birçok test merkezi 20-30 yıllık teknolojileri kullanıyor. Oysa biz son teknolojiyi kullanacağımız için gerçekten hassasiyet derecesi çok yüksek bir test merkezi olacaktır.”

Test merkezinin sadece yurt içinde değil, başta komşu ülkeler olmak üzere geniş bir coğrafyaya hizmet vereceğini ifade eden TSE Başkanı Şentürk, bu sayede Türkiye’ye on milyonlarca dolarlık bir döviz girişi olacağını, ancak öncelikli hedeflerinin her yıl yurt dışına giden 35 milyon doları ülke ekonomisi içinde tutmak olduğunun altını çizdi.

Şentürk, test merkezi maliyetinin yaklaşık 100 milyon Euro civarında olacağını belirterek, arazinin konumunun maliyet üzerinde etkili olduğunu vurguladı.  Şentürk: “Arazinin sınırları elimize geçmeden net bir rakam veremiyoruz, ancak çok büyük bir yatırım miktarı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü dünyada bu kadar büyüklükte otomotiv test merkezi yatırımı, ancak 5-6 tanedir. ‘Türkiye için bu kadar büyük bir test merkezi lüks değil midir’ diye sorulabilir. Bunu soracak olanlara sadece Türkiye'nin ufkunu yakalayamayacakları için üzülürüm. Türkiye’nin bu tür test merkezlerini 20-30 yıl önce kazanmış olması gerekiyordu. Türkiye, bunun gibi test merkezlerine artık sahip olması gereken küresel güç olma yolunda ilerleyen bir ülkedir” şeklinde sözlerini sürdürdü.

-Yurt dışında toplam 25 TSE Çözüm Ortaklığı Ofisi açıldı-

Hulusi Şentürk konuşmasında TSE’nin yurt dışındaki faaliyetlerine de değindi.

İhracatın kolaylaşması için yurt dışında çok geniş kapsamlı bir çalışma başlattıklarını belirten Şentürk, geçtiğimiz hafta Senegal’de açtıkları ofisle, TSE yurtdışı Çözüm Ortaklığı Ofisi sayısının 25’i bulduğunu ve sene sonunda bu rakamı 50’ye yükseltmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Şentürk, TSE’nin iç piyasanın ihtiyaç duyduğu tüm test ve belgelendirmeyi yapabilir hale gelmesi gerektiğini vurgulayarak; ihracatı kolaylaştırabilmek, iş dünyasının değişik pazarlara açılabilmesini sağlamak, gerekli olan belgelendirme ve test hizmetlerini de menşeinde, dış ülkelerde yapabilmek için de yeni bir çalışma başlattıklarını kaydetti.

Şanghay’dan, Toronto’ya kadar dünyanın her yerinde hızlı bir biçimde özel kuruluşlarla işbirliği içinde ofisler açtıklarını anlatan Şentürk, Kamerun ve Gabon’dan sonra Suudi Arabistan ile de anlaşma yaptıklarını söyledi. Önümüzdeki haftalarda İran ile de anlaşma planlarından bahseden Şentürk: “Daha sonra Irak, Mısır gibi ülkelerle de anlaşma imzalayacağız. İhracatçılarımızın TSE belgesi aldığı takdirde, bu ülkelerin gümrüklerinde hiçbir sorun yaşamadan mallarını satabilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda, TSE uzun yıllardır yapmadığı bir hizmeti yapmaya başladı. Hedefimiz Türkiye’nin küresel aktör olma yolunda iş dünyamızın ihtiyaç duyduğu tüm standardizasyon, sertifikasyon ve test hizmetleri ile gözetim hizmetlerini, onlara en uygun maliyetlerle sunabilmektir. Bu konuda hükümetimizin desteği de bizim işimizi kolaylaştırıyor. İş dünyamızla iş birliği içerisinde bu sorunları en kısa sürede çözeceğimize inanıyorum” dedi.

-TSE’den yatırım atağı-

İç piyasada birçok ‘dev yatırımın’ planlandığının, bir kısmının da hayata geçirildiğinin altını çizen Şentürk, Pendik’te sadece ülke genelinde değil tüm coğrafya içindeki en büyük akustik laboratuvarın ihalesini yaptıklarını belirtti. Laboratuvarın bir yıl içerisinde hizmete açılması bekleniyor.

TSE yatırımlarından bahseden Şentürk, 35 yıldır Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu 80 milyon Euro’luk büyük bir yatırım olan yüksek gerilim laboratuvarının da ihalesini yaptıklarını vurguladı.

Yüksek gerilim nakil hatları direkleri testlerinin çok önemli olduğuna işaret eden Şentürk, daha önce tırlarla yurt dışına test yapılması için gönderilen direklerin testlerinin Türkiye’de yapılması için yatırım çalışmalarına başladıklarını söyledi.  

Şentürk, Türkiye’de gıda laboratuvarları olmasına rağmen genetik anlamda testlerin yapılamadığına işaret ederek, şu anda Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyanın en büyük gıda laboratuvarını İstanbul'da kurmak üzere ihale yaptıklarını kaydetti. 

TSE Başkanı bunların dışında ayrıca 300 milyon dolarlık bir yatırımı da programlarına aldıklarını vurguladı.

Konuşmasında, ‘yerinde denetçi kullanma’  konusuna da yer veren Şentürk,  sanayicilerin maliyetini düşürebilmek amacıyla bu uygulamaya geçtiklerini belirtti.  Hulusi Şentürk, “Şu ana kadar bin denetçiyi aştık. 1500’lere ulaştık. Hedef 10 bin dış denetçi kullanarak, tamamen yerinde hizmet vermek ve tüm konaklama-ulaşım giderlerini sıfıra indirerek, sanayicimizin belgelendirme ve test hizmetlerinde yüzde 50’leri aşan bir maliyet düşüşünü sağlamak” dedi.

-TSE İnegöl İrtibat Ofisi hizmete açıldı-

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) İnegöl İrtibat Ofisi’nin hizmete açılışı İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) hizmet binasında düzenlenen törenle gerçekleşti.

Türkiye’ye önemli oranda katma değer sağlayan İnegöl’de ofis açmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktaran Şentürk, “Özellikle mobilya sektörünün acil ihtiyaçlarından dolayı ihracatımızda çok önemli bir rol oynayan mobilya üreticilerimizin belgelendirme ve test hizmetlerini hızlı yapabilmek, onların maliyetini en aza indirebilmek için böyle bir hizmet bürosu açmış bulunuyoruz. İnegöl’ü pilot bölge seçtik. Eğer bu uygulamada başarılı olursak, bunu belli sektörlerin yoğun faaliyet içinde olduğu ilçelerde de uygulamak istiyoruz. Bursa İl Koordinatörlüğümüz bünyesinde hizmet verecek olan İnegöl İrtibat Ofisimizin hayırlı olmasını diliyorum ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’na katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

-İnegöl’de asansörleri TSE kontrol edecek-

TSE ile İnegöl Belediyesi arasında asansörlerin yıllık kontrolü ile ilgili işbirliği protokolü imzalandı.

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, TSE ile yapılan protokol çerçevesinde İnegöl’deki asansörlü tüm binaların yıllık kontrolünün TSE yetkililerince yapılacağını söyledi.

TSE Başkanı Hulusi Şentürk ise TSE’yi tercih ettikleri için İnegöl Belediyesi’ne teşekkür etti.

-İTSO ile kalibrasyon ve eğitim protokolü imzalandı-

TSE ile İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) arasında imzalanan protokole göre, oda üyelerine kalibrasyon hizmetlerinde yüzde 30, eğitim hizmetlerinde de yüzde 20 indirim uygulanacak.

 

Ä°negöl TemsilciliÄŸi Açılışı - 1      Ã„°negöl TemsilciliÄŸi Açılışı - 2